btbilgi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ile teknoloji firması Cisco, beraberce öğretmenlere yönelik bir eğitim programı hazırladı. ‘Akıllı Teknolojiler ve Yazılım Geliştirme Mesleki Gelişim Programı’ projesinin amacı, 1 milyon öğretmenin yetkinlik dönüşümünün sağlanması. MEB’in “Güçlü öğretmen güçlü gelecek” vizyonuyla yola çıkılan proje kapsamında, Cisco Networking Akademisi aracılığıyla öğretmenlere bilişim ve teknoloji konularında çağın taleplerine uygun beceriler kazandırılacak.

Proje kapsamındaki pilot eğitimlerin 18-22 Kasım tarihleri arasında Ankara ve İstanbul’da gerçekleştirildiği bilgisi veriliyor. Bu aşamada 100’e yakın bilişim öğretmenine sınıf ortamında Python programlama eğitimi verilmiş. Halen devam etmekte olan ikinci aşamada ise geleceğin teknolojilerine temel oluşturan ağ yönetimi, siber güvenlik, nesnelerin interneti ve programlama eğitimleri verilecek. Başta bilişim teknolojileri öğretmenleri olmak üzere, bu eğitim programı online şekilde toplamda 1 milyon öğretmene ulaştırılacak. Eğitimlerini tamamlayan öğretmenlere küresel geçerliliği olan birer sertifika takdim edilecek.

Networking Akademisi eğitimlerinde hedefin sadece öğretmenleri 21’inci yüzyılın taleplerine göre yetiştirmek değil, aynı zamanda iş dünyasının ihtiyacı olan becerileri kazanmış bir nesil için de altyapı oluşturmak olduğu belirtilmekte. Bu öğretmenler aracılığı ile teknolojiyi etkin kullanan ve adaptasyon becerisi yüksek nesiller yetiştirerek, dünya rekabetinde söz sahibi olabilmek programın öncelikleri arasında.

Programın tanıtım toplantısında konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, konuşmasında “Öğretmenlerimiz gibi maceramızın hayal yolcusu olan öğrencilerimiz de hedefimiz. Öğrenciler öğretmeni kadar öğrenicidir. Öğretmenler yetkinse, çocuklarımız bu çağın cevabını verebilen yetişkinlerle karşılaşırlarsa, onlar için daha geniş ufukların açılması içten bile olmayacaktır” sözlerine yer verdi. Cisco Türkiye Ülke Müdürü Didem Duru ise proje hakkında “Milli Eğitim Bakanlığı ile imza attığımız bu iş birliği, eğitimcilerimizin yetkinlik dönüşümünü sağlamakla kalmayacak, dijital dünyanın yenilikleri ile baş edebilecek, teknoloji tüketicisinden üreticisine dönüşen nesillerin yetişmesine de zemin hazırlayacaktır. Böylesine anlamlı bir projeyle Türkiye’nin yarınlarına yatırım yapmaktan ötürü büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz” açıklamasını yaptı.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.