btbilgi

Veri merkezleri küresel bilişim sektörü için önemini sürdürmeye devam ediyor. Şirketler maliyetlerini düşürmek için değerli bilgi hazinelerini veri merkezlerinde tutmaya devam ederken, bu alanda yeni eğilimler de kendini son yıllarda göstermeye başladı. Sektör firmalarından Vertiv, 2020 yılı için veri merkezi trendlerinde beklenen gelişmeleri ve popüler yaklaşımları aşağıdaki gibi özetlemiş:

Hibrit mimariler

İşletmeler devamlı şekilde BT altyapı harcamalarını uygulamalarının ihtiyaçlarına göre uyarlamaya çalışıyorlar. Bu dönüşümde hibrit mimarilerin sayısının arttığı gözlemlenmekte. Her ne kadar kurumsal veri merkezi rolünün yeri değişmese de, modern işletmeler kendilerine en iyi hizmet edecek karışımın peşindeler.

Kurulum hızı

Veri merkezi ve BT yöneticileri için ekipman seçimi önemli bir karar. Maliyet her daim belirleyici olmuş olsa da, varlıkların ne kadar hızlı kurulabiliyor olması faktörü giderek önem kazanıyor. Diğer tüm öğeler birbirine yakın ise, kurulum ve aktivasyon hızındaki avantajlar yatırım için belirleyici hale gelebiliyor. Bu durum bilişimin uç noktalara kaydığı, veri iletimindeki gecikmelerin hizmet ve gelir kaybı anlamına geldiği günümüzün dağıtık ağları için özellikle belirleyici.

Daha fazla güç, kabinetlerde dönüşüm

Makine öğrenme ve derin öğrenme gibi yapay zeka (AI) ile ilgili uygulamalar, donanımdaki iş yüklerini artırmakta. Yüksek performanslı bilgi işlem birimleri yaygınlaşıyor. Bu da 2020 ve sonrasında veri merkezi kabinetlerinde ciddi bir dönüşüm demek olabilir. Bu uygulamaları destekleyen donanımlara sahip kabinetler hala toplama göre küçük bir yüzdede. Fakat henüz bilinmeyen güç ve soğutma sıkıntılarına yol açmalarından korkuluyor. O sebeple de doğrudan sıvı soğutma gibi çözümler gelişmekte.

Yenilikçi bataryalar

Lityum-iyon akülerin veri merkezlerindeki kullanım oranları yükseliyor. Bundan sonra ince plaka saf kurşun (TPPL) gibi yeni akü alternatifleri geliyor ve bunların maliyetleri sundukları esneklik ile dengelenmekte. 2020 yılı içinde daha fazla işletme şebekelerin kararlılık kabiliyetini artırmak ve yoğun tüketim esnasında takviye amacıyla bu pillerdeki depolanmış enerjiyi enerji şirketlerine geri satmaya başlayacak.

Farklı noktalarda inovasyon

ABD ve özellikle Silikon Vadisi, kurulduğundan beri dijital dünyanın ve veri merkezi gelişiminin merkez üssü oldu. Fakat artık inovasyon her yerde ortaya çıkmakta. Bu alanda özellikle Çin’in yükseldiği gözlemlenmekte. Çin’de bazı veri merkezleri verimliliği artırmak ve maliyetleri azaltmak için, üretici tarafından değişikliğe uğratılmış sunucularda 240V DC güç kaynağı kullanıyor. Avrupa, Avustralya, Asya ve Güney Pasifik pazarlarındaki veri merkezleri ise veri gizliliği, kontrolleri ve sürdürülebilirliği konularındaki belirli bölgesel konulara problemlere dayalı geleneksel uygulamalardan ayrışıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.