btbilgi

Gün geçtikçe daha da karmaşık hale gelen siber saldırıların ana hedefinde, şirketlerin kayıt altında tuttuğu veriler yer alıyor. Küresel çapta birçok şirketin bile savunmalarındaki zayıflıklardan dolayı siber saldırılar karşısında ciddi zararlar almaktalar. Bunun örneklerini geçen sene epeyce görmüş durumdayız. Veri sızıntısı ve ihlal vakaları artık şirketlere milyon dolarlara varan maddi zararlara ve üzerine de itibar kaybına yol açmakta.

Bu önemli konu, siber güvenliğin ve bilişim teknolojilerine ilişkin konuların uzmanlar tarafından konuşulduğu BTvizyon Anadolu toplantılarında da ele alındı. İlki Bursa’da gerçekleştirilen toplantılarda yer alan Komtera Teknoloji, durumun vehametine ilişkin bilgiler paylaştı. Firmanın Teknik Müdürü Ali Güven Yılmaztürk’ün konuşmasında, ortalama bir veri ihlalinin şirketlere 3,6 milyon dolara mal olduğu ifade edildi. Ayrıca son 3,5 yılda toplamda 3,7 milyar veri kaydının çalındığı bilgisi de veriliyor.

Verilen bilgiler arasında veri sızıntısı ve ihlallerin yaşanma sebepleri de bulunuyor. Bunlar arasında dış faktörler yüzde 47 oranla en etkili sebeplerden biri olarak gösterilmekte. Fakat artık dahili faktörler dışarıdan gelen saldırılara göre daha da büyük risk arz eder durumda. Veri sızıntılarında iç faktörlerin yüzde 53 oran ile dıştan gelecek tehlikelere göre daha da etkili olduğuna dikkat çekildi.

İhlallerde sızan verilerin nasıl ele geçirildiğine gelince, orada da bazı rakamlar mevcut. Mesela sızdırılan verilerin yüzde 60 kadarının elektronik ortamlardan, yüzde 40 kadarının ise fiziki ortamlardan elde edildiği bilgisi veriliyor. Veri ihlallerinde çalınan bilgilerin üçte iki kadarı geleneksel ağ altyapılarından, üçte bir kadarı da bulut ortamlarından gelmekte. Yine de, Komtera şirketlerin yaşadıkları veri sızıntılarından yola çıkarak önemli deneyimler ve kazanımlar elde edeceğini hatırlatmakta

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.