btbilgi

Ülkemiz güneş enerjisi açısından Avrupa’nın çoğu gelişmiş ülkesinden daha fazla kaynak potansiyeline sahip bir ülke. Şimdiye kadar güneşe yapılan yatırımlar hep katlanarak artmış olsa da, başka ülkelerin bilinçli yatırım ve teşvik programları onları bu alanda çok daha ileri götürmüş durumda. Konuyla ilgili bilgi veren GENSED (Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği) Başkanı Halil Demirdağ, Türkiye’de güneş enerjisi kapasitesinin 3 yılda yüzde yaklaşık 75 artarak 6 GW’a ulaştığını aktarmakta. Hedef ise 2023 yılında kapasitenin 15 bin MW’ye (15 GW) yükselmesi.

TEİAŞ’ın (Türkiye Elektrik İletim A.Ş.) verdiği rakamlara göre 2014 yılında kurulu güneş santrallerinde güç sadece 40 MW iken bu kapasite 2015’de 249 MW’ye, 2016’da 832 MW’ye yükselmiş. 2017’de 3 bin 420 MW’ye gelen kapasite 2018’de 5 bin 3 MW’ye ve geçtiğimiz sene ise 5 bin 995 MW’ye ulaşmış durumda. GENSED sektörün her yıl 1,5 – 2 GW arası kurulum planladığını belirtmekte.

Verilen bilgiler arasında güneş enerjisi sektörünün 2020 yılına iyi bir başlangıç yaptığı var. Sektörün 2019 yılının ilk yarısında mevcut lisanslı projelerin azalmış olması ve az sayıda lisanslı projenin hayata geçmesi nedeniyle sınırlı büyüdüğüne işaret edilmekte. Demirdağ konuyla ilgili şu değerlendirmeyi yapıyor: “Güneş enerjisi sektörü, yılın ikinci yarısında çatı uygulamalarını kapsayan yeni lisanssız yönetmeliğinin yayınlanması, elektrik tarifelerindeki artışlar ve süresi biten lisanssız projelere ilave 3 aylık süre verilmesi ile hareketlendi. YEKA GES-3 (10 MW’lık parçalar halinde yaklaşık 40 ilde yerli malı kullanım karşılığı 1.000 MW kapasite tahsisi) ihale şartnamesinin çok kısa süre içinde yayınlanması bekleniyor.”

Sınırsız bir enerji kaynağı olan güneşe yapılan her yatırımın ekonomiyi güçlendirececeği ifade edilirken, bu alanda gidecek uzun bir yolumuzun olduğu da hatırlatılmakta. Yeni kapasiteler açılarak GES yatırımlarının bir an önce desteklenmesi gerektiği de GENSED tarafından özellikle aktarılmakta. Türkiye’nin büyük güneş enerjisi potansiyelinin daha iyi farkına varması dileği mevcut: “Türkiye gökyüzünü görebildiği her yerde, tarım yapılmayan arazilerini, fabrika, mesken, şirket çatılarını ekonomisine dahil ederek kendi güneşinden enerjisini üretmeli.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.