btbilgi

Mobilite sistemleri gelişen teknoloji ile birlikte büyük bir dönüşüm içinde. Gelecekte birçok ülkede mevcut sistemlerden farklı olacak mobilite hizmetleri, yeniliklerin merkezine bireyi ve ortak seyahat anlayışını koyacak gibi gözükmekte. Akıllı çözümler sayesinde yolcuların daha hızlı ve güvenli hareket etmesini sağlayacak sistemler için doğru yatırımlar, yeni politikalar, yaratıcı tasarımlar, yeni çözümler ve yeni teknolojiler gerekli. Ancak bu sayede elektrikli ve otonom mobilite hizmetlerine kavuşabileceğiz.

Ulaşımın geleceği ve teknolojik ilerlemenin davranışlarımızı nasıl değiştireceği üzerine bir araştırma raporu yayımlayan Dassault Systèmes, 2030 yılında tüketicilerin mobilite konusunda beklentilerini ölçmüş. Araştırma şirketi CITE Research tarafından gerçekleştirilen çalışmada, ABD kökenli 1.000 yetişkin ile görüşülmüş; kullanıcıların ev, seyahat ve perakende alanlarına dair müşteri deneyimi beklentileri toplanmış.

Katılımcılar 2030 yılında hibrit veya elektrikli araçların yaygın hale gelmesini bekliyor. Yaklaşık dörtte üçü bu türden bir otomobile sahip olacağına inanmakta (yüzde 75’i hibrit, yüzde 71’i ise şarjlı hibrit araç veya elektrikli araç kullanacağını düşünüyor). Yarısından fazlası otonom bir araç (yüzde 63), sürücüsüz bir araç (yüzde 57) veya hyperloop treni (yüzde 51) kullanmayı hayal etmekte. Hane geliri 100 bin doların üzerinde olanların söz konusu teknolojileri kullanma beklentisinin daha yüksek olduğu saptanmış.

Çoğu katılımcı ister elektrikli veya otonom olsun, her türden mobilite hizmetini 2030’a kadar almayı umut ediyor. Araç paylaşım hizmetlerinin kullanımı beklentisi en çok Y kuşağında (25-34 yaş) yaygın (yüzde 77’si bunu muhtemel görüyor). Erkekler arasında internet bağlantılı park etme beklentisi (yüzde 78) ve aracını paylaşma beklentisi (yüzde 66) daha yaygın olarak belirlenmiş.

Genç yetişkinler yakın geleceğin mobilite hizmetlerinde en çok kişiselleştirmeyi önemli bulmakta. 18-24 yaş grubunun yüzde 40’ı ile, 25-34 yaş grubunun yüzde 38’i bunu üç temel faydadan biri olarak ifade etmiş. Özellikle otonom mobilite hizmetlerine ilgi ve vurgu daha büyük. Daha ileri yaştaki katılımcılar ise zaman tasarrufunu daha önemli bulmakta. 35-44 yaş grubunun yüzde 60’ı, 45-54 yaş grubunun yüzde 58’i ve 55 yaş ve üstü grubun yüzde 57’si bunu üç temel faydadan biri olarak görüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.