btbilgi

Disleksi rahatsızlığı insanların ‘baskın göz’ kavramına dayalı bir sıkıntı oluşturmakta. Fransız fizikçiler Albert Le Floch ve Guy Ropars’ın tıbbi araştırmalarına göre, insanlar genelde baskın bir göze sahip ve birşeyler okuduklarında beyinlerinde tek bir görüntü üretilmekte. Ancak disleksi olan kişilerde iki adet baskın göz bulunuyor. Bu da beyinde net olmayan veya ‘aynalanmış’ bir görüntünün ortaya çıkmasına neden olabiliyor. İşte Lexilight isimli özel lamba bu durumdan muzdarip kişilere yardımcı olmak için tasarlanmış.

Disleksi hastalarının çift baskın gözü aynı anda beyne iki farklı bilgi parçası gönderiyor. Bu da beyinde karışıklık yaratarak okumayı bozmakta. Mesela ‘b’ harfi yerine ‘p’ okumak gibi sorunlar oluşuyor. Verilen bilgilere göre yaklaşık on yetişkinden birinde bir çeşit disleksi olduğu tahmin edilmekteymiş. İşte Fransız şirketi Lexilife tarafından tüketici elektroniği fuarı CES 2020‘de tanıtılan Lexilight masa lambası buna çare olmak istiyor.

Disleksi hastalarına yardımcı masa lambası: Lexilight

Lexilight lamba bir gözü kontrol altına almaya yarayan LED ışıklar barındırıyor. Bu ışıklar özel bir titreşim ile yanıyor ve gözleri beyne tek, net bir görüntü göndermeye teşvik ediyor. Titreşimli LED ışığı sayesinde beyin aldığı çift bilgiyi tek bir baskın gözden gelmiş gibi işlemeye yönlendirilmekte. Bu sayede ayna görüntüleri kayboluyor ve disleksik kişi okumayı daha konforlu buluyor.

Tasarımcı firma Lexilife lambayı disleksisi olan 300 kişi üzerinde test ettiğini raporlamış. Denemelerde katılımcıların yüzde 90’ı bu lamba tarafından aydınlatılmış bir metni zahmetsizce okuyabilmişler. Lambanın etkisi sadece kağıttan birşeyler okumada işe yaramıyor, aynı zamanda ekrandan yazı okuma sırasında da bu yöntem çalışıyor. Lexilight’ı deneyenler harflerin birbirine girmediğini, bulanıklığın yokolduğunu, sayfalarda netlik olştuğunu ve neredeyse ışık altında okunan kitabın zamanda donup kaldığı gibi bir hisse kapıldıklarını ifade etmekte.

Disleksinin insanlar arasında ne kadar yaygın olduğu düşünülürse, böyle bir lambanın milyonlarca kişiye yardımcı olabileceği gibi bir sonuç ortaya çıkmakta. Lexilight masa lambası 10 sene çalışacak şekilde garantilenmiş. Aynı zamanda istenirse normal bir LED masa lambası olarak da çalıştırmak mümkün.  Kullanıcılar isterlerse ayda 49 Sterlin verip abonelik şeklinde kullanabilme veya bir seferde 549 Sterlin verip cihaza sahip olma seçeneklerine sahipler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.