btbilgi

Dünya üzerindeki insan nüfusu 8 milyara yaklaştı. Ne yazık ki bu büyümeyle birlikte gelişen endüstrileşme sonucunda, tüm denizlerimiz ve okyanuslarımız plastik içinde kaldı. Her ne kadar gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler plastik atık geri dönüşümü ile uğraşsa bile, dönüştürülebilen atık miktarının yeterli olmadığını artık farketmiş durumdayız. Plastik atıkları ne şekillerde tüketime geri kazandırabiliriz diye düşünen bazı araştırmacılar, Luca isimli konsept otomobili geliştirmişler.

Eindhoven Teknoloji Üniversitesi dahilinde ‘Ecomotive’ adında bir birim bulunmakta. Ecomotive biriminin amacı, sürdürülebilirlik ve kullanım ömrü sonunda geri dönüştürülebilirlik odaklı elektrikli araçlar üretmek. Ekip bu sene üzerinde çalıştıkları altıncı konsept araçları olan Luca’yı tanıtmış. Luca’nın parçaları okyanustan toplanan plastik atıkların dönüştürülecek üretildiği bir biyokompozit materyal ile imal edilecek. Ecomotive ekibi plastikleri bir atık olarak değil, birçok uygulama için kullanılabilecek değerli bir malzeme olarak görüyor.

Luca: Plastik atıklardan üretilecek konsept otomobil

Birimin bir önceki aracı olan Noah, 2018 yılında tanıtılmış ve akıllı tasarım yaklaşımı ile geri dönüştürülebilir malzemelerin değerlendirilmesini kapsamaktaymış. Bu seneki proje ise bu fikirleri bir adım daha ileri götürüyor. Hedef, konsept otomobili inşa ederken mümkün olduğunca fazla dönüştürülmüş atık kullanmak. Aracın şasisinde kullanılacak kompozit materyal, keten tabakaları arasına sıkıştırılmış ‘polietilen tereftalat’ (PET) içeren bir karışım. Luca’nın gövdesi ise İsrail kökenli startup UBQ ile birlikte geliştirilen başka bir malzemeden yapılacak. Burada da evsel atıklardan elde edilen katkı maddeleri, geri dönüştürülmüş polipropilen (PP) ile birleştirilecek. Aracın ön ve arkasında geri dönüştürülmüş alüminyumdan uzay çerçeveleri bulunacak.

Luca: Plastik atıklardan üretilecek konsept otomobil

Teknik ayrıntılar arasında iki adet tekerlek içinde konumlandırılmış, toplamda 15 kW gücünde elektrikli motor ve altı batarya paketinden oluşan güç besleme birimi var. Bataryaların tekerleklere güç aktarım oranı yüzde 92 olarak planlanmış. Batarya paketleri modüler olacağı için, tükendiklerinde yerine yeni ve dolu bataryalar takılabilecek. Luca konsept otomobil iki kişilik kabine ve akıllı telefon bazlı bir eğlence/navigasyon sistemine sahip olacak. Ayrıca şoförün bilgi edinmesi için ön camda şeffaf bir ‘heads-up display’ (HUD) de bulunacak.

Ekip aracın imalatı üzerine çalışmaya başlamış bile. Haziran ayına kadar tüm yasal izinlerin alınıp, yol testlerine de başlanması ümit edilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.