btbilgi

Microsoft’un en popüler olmuş işletim sistemlerinden olan Windows 7’nin artık sonu geldi. Microsoft, geçtiğimiz yıldan beri Windows 7 kullanıcılarını uyarmaktaydı. Kullanıcıların 14 Ocak 2020’den itibaren bu işletim sistemine daha fazla güvenlik güncellemesi alamayacakları açıklandı. Her ne kadar isteyenler işletim sistemini kullanmaya devam edebilecek olsa da, resmi teknik destek ve güvenli yamaları olmayan bir işletim sistemi, her türlü siber güvenlik tehditine karşı açık olacak anlamına geliyor. Bu durum özellikle kurumsal kullanıcılar için daha da ciddi bir tehlike oluşturma potansiyeline sahip.

Microsoft tüm bunlara dikkat çekmek için 15 Ocak 2020 tarihinde tüm Windows 7 kullanıcılarına yeni bir uyarı gönderecek. Bilgisayar açıldığında pop-up şekilde görüntülenecek bu tam ekran uyarı, Home ve Pro kullanıcılarına 14 Ocak’ta sona eren destek hakkında nihai bilgi verecek. Microsoft’un resmi açıklamasında, bu uyarının kiosk modunda çalışan bilgisayarlarda görüntülenmeyeceği ayrıntı olarak verilmiş.

Yayımlanacak olan önemli uyarı mesajı, Microsoft‘un Windows 7 SP1 kullanıcılarına 10 Aralık’ta sunduğu aylık güncelleme paketinin (KB4530734) bir parçası. Uyarıda kullanıcıların daha fazla güvenlik güncellemesi, yazılım güncellemesi ve teknik destek alamayacakları, bu sebeple de bilgisayarlarının virüslere ve kötü amaçlı yazılımlara karşı daha savunmasız olduğu aktarılacak. Microsoft bu uyarı mesajı içinde, en yeni güvenlik özelliklerine ve kötü amaçlı yazılımlara karşı korumaya sahip Windows 10 işletim sisteminin kullanılması tavsiye edilecek.

Bu uyarıyı gören kullanıcılara üç seçenek sunulacak. Eğer kullanıcılar ‘Bir daha hatırlatma’ seçeneğine basmayıp uyarıyı kapatırlarsa, uyarı düzenli aralıklarla kendilerine gösterilmeye devam edilecekmiş.

  • Daha sonra hatırlat.
  • Daha fazla bilgi edin.
  • Bir daha hatırlatma.

Teknik destek ve güvenlik güncellemeleri bitişi Home ve Pro sürümleri için geçerli. Fakat zamanında ‘Genişletilmiş Güvenlik Güncelleştirmeleri’ (Extended Security Updates) paketini satın almış kurumsal kullanıcılar için bu durum geçerli değil. Bu kullanıcıların teknik destek hakkı üç yıla kadar uzayabilmekte. Bunun dışında ‘Windows Sanal Masaüstü’ (Windows Virtual Desktop) müşterilerine de üç yıl boyunca ücretsiz Windows 7 güvenlik güncellemeleri sağlanacağı belirtiliyor. Microsoft firması Office 365 ProPlus paketlerinin Ocak 2023’e kadar ‘Genişletilmiş Güvenlik Güncelleştirmeleri’ olan bilgisarlarda çalışmaya devam edeceğini de söylüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.