btbilgi

Restoranlar, kafeler, oteller, hastaneler ve benzeri birçok kuruluş müşterilerine kablosuz ücretsiz internet hizmeti sağlamakta. Müşteriler için çekici bir internet alternatif sunan bu Wi-Fi hizmetleri konusunda aslında epeyce siber güvenlik uyarıları veriliyor. Şimdi yasal yönden bir uyarı daha gelmiş durumda.

İşletmelerin sunduğu ücretsiz internet erişimi ile birlikte, müşteriler dijital ortamda birçok işlem gerçekleştirebiliyorlar. Bugüne kadar bu hizmetlerden faydalanan kişilerin işleyebilecekleri suçların tespiti ve takibi göz ardı ediliyordu. 5651 sayılı ‘İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’ ile birlikte, işletmelerin karşılaşabilecekleri sorunlarla mücadeleye yeni bir kapı açılıyor.

Bu hizmetleri kullanan müşterilerin işleyecekleri suçları veya anonim siber saldırıların tespitini yapabilme adına, kanun sayesinde gerçekleşen eylemleri kayıt altına alma işlemi olan loglama zorunluluk haline geldi. Şimdiye kadar sadece büyük şirketleri ilgilendiren log kaydı tutma zorunluluğu ise, bundan böyle KOBİleri ve hizmet sunan işletmeleri de yükümlülük altına alıyor.

Şirketler için uyum danışmanlığı hizmeti sunan Siberasist firması, kurumların internet ağından yararlanılarak işlenilen suçlar ve olumsuz davranışlara karşı mücadele amacı ile kurumların hızlıca yasa gerekliliklerini yerine getirmesi gerektiğine dikkat çekmekte. İnternet erişimini ücretli ya da ücretsiz bir şekilde müşterilerine sunan işletmelerin, erişim kayıtlarını tutmaması veya saklamaması ceza almalarına yol açacak. Firma kanun gereği müşterilere ücretsiz internet hizmetleri verip de log kaydını tutmayan ve 2 yıl boyunca saklamayan işletmeler büyük cezalarla karşı karşıya kalacak.

Kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte konu karşısında bilgisi yeterli olmayan işletmelerin, hem hukuki hem de teknik gereklilikler için profesyonel destek alması gerekiyor. İşletmenin sahip olduğu ve yerine getirmesi gereken yükümlülükleri için teknik altyapılarını uygun hale getirmesi, cezalarla karşılaşmamasını sağlıyor. Daha önce hiç log kaydı tutmamış ve teknik gereklilikleri yerine getirmemiş olan işletmelerin kesinlikle destek alması gerektiği hatırlatılmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.