btbilgi

Altın dünya üzerindeki en değerli madenlerden biri. Hem güzel aksesuarlar yapmada, hem de endüstriyel uygulamalarda değerlendirilmekte. En değerli türü olan 24 ayar saf altın bir saat veya yüzükte çok başarılı olmasına rağmen, ne yazık ki günlük kullanım için çok ağır olmakta. Bu sebeple genellikle farklı alaşımlarla hafifletilmekte, mesela bakır gibi. Bu sayede 18 ayarlık daha az değerli ama kullanımı kolay bir altın türü elde ediliyor. Şimdi bu altın türevlerine plastik altın da eklendi.

Ünlü araştırma laboratuvarı ETH Zürih’den bir ekip, metal karışımları yerine altını plastikle birleştirmeyi denemiş. Meydana getirilen alaşım benzer saf altının ağırlığının onda biri kadar. İşin ilginç tarafı, ekip altının değerini ve saflığını da korumayı başarmış durumda. Plastik metal 18 ayar seviyesinde, yani bu dereceye sahip herhangi bir mücevher veya altın parçası kadar değerli. Görüntüde aynı normal altın gibi duruyor, aynı parlaklığa sahip ama ele alınıp karşılaştırıldığında çok daha hafif.

Bir metal yerine altın molekülleri polimer lateks, protein lifleri, su ve tuz ile karıştırılıyor. Üzerinde hava cepleri bulunan karışım bir jel halini alıyor. Daha sonra su alkol ile değiştiriliyor ve karışım CO2 ile dolu bir basınç odasına yerleştiriliyor ve altın renkli plastik oldukça hafif bir aerojele dönüşüyor. Ortaya çıkan materyal ısıtılarak istenen herhangi bir şekle sokulabilir.

Çok daha hafif olmasının yanı sıra, bu yeni altın türü başka avantajlara da sahip. Mesela sertliği işlemin başlangıcında kompozisyon değiştirilerek farklı seviyelerde ayarlanabiliyor. Farklı şekilli nanoparçacıklar kullanılarak rengi de değiştirilebilmekte. Örnek olarak, küre biçiminde nanoparçacıkların materyale mor bir renk verdiği saptanmış. Bir başka avantajı ise erime noktası. Normalde altın 1.064 derecede erimekte. Plastik altın ise sadece 105 derecede şekil verilecek kadar yumuşak hale geliyor.

Bu yeni materyal için birçok uygulama alanı olduğundan bahsedilmiş. Araştırma ekibi plastik altının çeşitli elektronik cihazlar, kimyasal katalizörler ve hatta radyasyon kalkanı yapımında yararlı olacağına inanmakta. Tabi ki her zaman mücevher ve takı üretiminde de değerlendirilebilir. Özellikle de düşük ısı miktarı ile şekil verilebilmesi burada ciddi bir avantaj. Fakat tüketicilerin plastik altından yapılma takıları tercih edip etmeyeceği halen bilinmezliğini koruyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.