btbilgi

Yeni bir yılda bizi yeni teknolojik gelişmeler bekliyor olacak. Piyasaya birçok yeni teknolojik ürün sunulacak, yenilikler ve gelişmeler herkesi heyecanlandıracak. 2020 boyunca bunlara dair en çok duyacağımız terimleri, Mashable sitesi aşağıdaki şekilde listelemiş.

Mini LED

Günümüzün TV setlerinde LED (light-emitting diode) teknolojisi yaygın ve neredeyse standart hale gelmiş durumda. Televizyonlarda ekran büyüklüğüne bağlı olarak milyonlarca LED ışık kaynağı bulunuyor ve bunlar binlerce pikseli temsil edecek şekilde yanıp sönüyorlar. Teorik olarak bir televizyonda ne kadar çok LED varsa, görüntü kalitesinin o kadar iyi olması beklenir. Mini LED denilen teknoloji ise, geleneksel LEDlerin küçültülmesi ile oluşturulmakta. Bu teknolojiyi barındıran TV setlerinde daha iyi bölgesel karanlık seviyeleri yakalanabilmekte. İlk örnekler yavaş yavaş pazara çıkıyor.

5G Standartları

2019 yılında 5G ağlarını oluşturulmaya başlandığını gördük. Artık dünyanın birçok ülkesinde çalışan 5G servisler bulunmakta. Tüm akıllı telefon ve mobil cihaz üreticileri 5G’yi ürünlerine bir an önce adapte etmeye uğraşmakta. IoT gibi teknolojiler de 5G’den büyük ölçüde yararlanacak. Fakat tüm operatörler birbirinden farklı standartlar benimsiyorlar. 5G sistemleri veri iletim frekanslarına göre kabaca ikiye ayrılıyor: Düşük ve orta bantlar 6GHz’nin altında servis veriyor, mmWave ise 6GHz üzerinde. 2020 ylında bu konulardan sıkça bahsedildiğini duyabilirsiniz.

Streaming Video Oyunlar

Şimdiye kadar herkes oyun oynayabilmek için belli cihazlara sahip olmak zorundaydı. Bu ister güçlü bir PC olsun isterse de modern bir konsol, oyunların ihtiyacı olan işlem gücü her zaman elimizin altındaki cihazların donanımları tarafından sağlanmaktaydı. Fakat streaming müzik ve video hizmetlerinin yaygınlaşması ve internet hızlarını artıyor olması, şimdi bize yeni bir fırsat sunuyor. Streaming video oyunlar, tüm işlem gücünü kablonun diğer ucundaki bir sunucuya bırakıyor ve oyunculara eskisi ile aynı kalitede grafiklerle, istedikleri her cihazdan, istedikleri her oyunu oynayabilme imkanı sunuyor.

8K Çözünürlük

Televizyonlar, akıllı telefonlar, bilgisayarlar ve oyun konsollarının grafik gücünden bahsederken 1080p, 2K, 4K gibi terimler sıkça kullanılır. Bunlar cihazların video veya oyun oynatırken destekleyebildikleri maksimum çözünürlükleri ifade ediyor. Şimdi yeni bir terim var, o da 8K. 8K çözünürlük demek, o cihazın 7 bin 680 x 4 bin 320 piksel büyüklüğünde video veya oyun içeriklerini oynatabileceği anlamına geliyor. Henüz bunu destekleyen cihazlar çok pahalı ve az sayıda, ayrıca uygun streaming içerik de pek yok. Ama 2020 ilerledikçe bunun değiştiğini görebiliriz.

El Takip Teknolojisi

Sanal/artırılmış gerçeklik evlerimize ve endüstrilere yayılmaya devam ediyor. Çoğu uygulama henüz eğlence sektörü, bazıları da farklı işler için kullanılabilmekte. Sanal dünyalarda gezinmenin henüz standart hale gelmemiş bir kısıtlaması var. Sanal karakterlerin hareketlerinin, özellikle de el ve kol harektlerinin idare edilmesi. Bu işi aksesuarlarla yapmak işin gerçekçiliğini epeyce bozuyor. O yüzden teknoloji firmaları ve geliştiriciler ellerimizin taranarak, hareketlerimizin gerçek zamanlı şekilde sanal dünyaya aktarılmasına uğraşıyorlar. 2020 boyunca sanal, artırılmış veya karma gerçeklik teknolojilerinden bahsederken el takip özelliklerinden de bahsedildiğini sıkça duyacağız gibi.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.