btbilgi

Microsoft web tarayıcısı savaşlarında her zaman Google ve Mozilla’nın gerisinde kalmış gibi görünüyordu. Eskimiş Internet Explorer’a fazla bağlımlı kalmk ve güvenli web standartları dönüşümüne zamanında yetişememek firmaya büyük bir pazar payına mal oldu. Her ne kadar Edge web tarayıcısı ile doğru yönde büyük bir adım atmış olsa da, Microsoft yine de aradığını bulamadı. Şimdi ise en kalıcı ve büyük adım geliyor. Microsoft, Edge tarayıcısını 15 Ocak 2020 tarihinde güncellenmiş Chromium tabanlı sürümle değiştiriyor.

Microsoft’un Chromium bazlı yeni Edge sürümünün bu tarihte geleceğini biliyorduk gerçi. Fakat yeni sürümün kullanıcıların işletim sistemlerinde nasıl uygulanacağı belli değildi. Artık elimizde daha fazla ayrıntı var. Mesela yeni tarayıcının Chrome’a ​​özgü bazı estetik özellikler dışında, büyük ölçüde mevcut Edge web tarayıcısıyla aynı görüneceği belli oldu. Yeni tarayıcının önemli bir avantajı ise, artık Chrome uzantılarını da (extension) destekleyecek olması.

Microsoft tüm yazılım ve uzantı geliştiricilere bir duyuru yapıp, geliştirdikleri Chrome uzantılarını Microsoft Store’a aktarmaya davet etmiş. Verilen bilgiye göre, çoğu uzantı ek bir çalışma yapmaya bile gerek kalmadan Edge’e aktarılabilecek. Halen 900 milyon kadar Windows 10 kullanıcısı için Edge tarayıcı işletim sisteminin varsayılan web tarayıcısı. Dolayısı ile uzantı geliştiriciler bir anda devasa bir pazara açılıyor olacaklar.

Chromium arka planı bunların dışında web optimizasyonu açısından da önem taşıyor. Bundan böyle bir web sitesi Chrome’da nasıl görünüyorsa, Edge içinde de aynı şekilde görünecek. Web geliştiriciler artık sitelerinin ve uygulamalarının Edge’de bozuk olup olmayacağını da dert etmeycekler. Eğer uygulamaları Chrome’da çalışıyorsa (ki en çok Chrome desteklendiği için neredeyse tamamı açısından bu geçerli), Edge’de de sorunsuz çalışacak. Chrome’ın şu anda dünya çapında yüzde 70 pazar payına sahip en popüler internet tarayıcısı olduğu da ayrıca ek bir bilgi olarak verilmiş.

Yeni Edge sürümü Windows 10 bireysel kullanıcıların bilgisayarlarında otomatik şekilde, kendi kendine güncellenecek. Kurumsal müşterilerin işletim sistemlerinde ise otomatik güncelleme yapılmayacak. Microsoft kurumsal müşterilerini eğer isterlerse eski Edge’de kalma, veya yeni Chromium bazlı Edge’e geçme seçeneğinde serbest bırakıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.