btbilgi

Her yıl Las Vegas’da gerçekleştirilen CES 2020 tüketici elektroniği fuarında çeşit çeşit robot bulmak mümkün oluyor. Bu senekilerin içinde en sevimlisi ise büyük ihtimalle MarsCat olsa gerek. Endüstriyel robotlar üreten Elephant Robotics firmasının yeni robotu gerçek bir kediyi simüle edecek şekilde tasarlanmış. Robot, ev hayvanları ile çeşitli sebepler yüzünden yaşayamayan çocuklara ve yetişkinlere ilginç bir evcil hayvan alternatifi sunuyor.

2016 yılında kurulan Elephant Robotics aslında ‘cobot’ adı verilen, fabrikalarda insanlarla beraber çalışmak için planlanmış endüstriyel robotlar tasarlamakta. Şimdiye kadar bu robotların üç farklı türünü Güney Kore, ABD ve Almanya gibi ülkelerde fabrikalara satmış. Dünyanın dört bir yanında müşterileri, firmanın yeni ürününün böyle bir şey olacağını herhalde tahmin etmiyorlardı.

MarsCat: Her anlamda eksiksiz robot kedi deneyimi

MarsCat isimli robot fabrikalarda değil, evlerde kullanım için hazırlanmış. Firmanın ilk tüketici elektroniği ürünü olan robot kedi aynı gerçek bir kedi gibi eklemli bacaklara, kuyruğa ve oynar bir kafaya sahip. Robot siz hiç bir şey yapmasanız bile tamamen otonom biçimde çalışıyor. Kendi kendine etrafta geziniyor, oyun oynuyor ve kullanıcıların hareketlerini izliyor.

Fakat asıl olay insanların robotla etkileşim kurmasında yatmakta. MarsCat sesli komutları anlayabilmekte, çeşitli yerlerini okşadığınızda gerçek bir kedi gibi sesler çıkartıp hareketler yapmakta. Firma siz robot kedi ile oynadıkça öğreneceğini ve karakterinin gelişeceğini iddia ediyor. Mesela onunla çok oynarsanız daha oyuncu olacak. Eğer onunla çok konuşursanız, kendisi de çok miyavlayan bir karaktere dönüşecek.

Hepsinin ötesinde, eğer bir geliştirici veya elektroniğe ya da programlamaya meraklı biriyseniz önünüzde çok daha fazla seçenek açılıyor. MarsCat aynı zamanda kullanıcı tarafından özelleştirilebilir ve programlanabilir bir robot. Robotun içinde bir Raspberry Pi mini bilgisayar ve tüm işlevlerini kontrol etmeyi sağlayan açık bir yazılım geliştirme kütüphanesi olan MarsCat SDK da var. Böylece STEM eğitimleri için ideal bir platform haline gelmekte.

Bunu görünce aklınıza hemen Sony’nin ünlü robot köpeği Aibo gelebilir. Benzer özellikle sahip bu iki robot arasında ciddi bir fark var, o da fiyat. Aibo ABD’de 2 bin 899 dolara satılırken, MarsCat ise pazara sürüldüğünde çok daha ucuza satılacak. Robot kedi halen kitlesel fonlama platformu Kickstarter üzerinde bir kampanya ile önsiparişlere açılmış durumda. 699 dolara önsipariş edilebilen robot için düzenlenen kampanya hedefini çoktan aşmış, yani seri üretimi garantilenmiş. İlk siparişler Mart ayında bağışçılara yollanmaya başlanacakmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.