btbilgi

Güvenliğin yılı olmaz fakat uzmanlar her sene olduğu gibi siber güvenlik konularında yapılan en genel yanlışları her fırsatta listeliyorlar. İster bireysel isterse de profesyonel olsun, kullanıcıların güvenlik alışkanlıklarını doğru yönde değiştirmeleri kendilerinini risklere karşı korumak için önemli bir adım. İşte siber güvenlik firması ESET’in yeni yılda düzeltmemizin gerekli olduğu önemli hatalar listesi:

“Kim bana saldıracak?” demek

Bir güvenlik ihlalinin kullanıcıları doğrudan etkileyip etkilemeyeceğini öngörmek mümkün değil. Hiç umulmayan bir kötü amaçlı yazılım veya ele geçirilmiş kullandığınız bir hizmet aracılığı ile tüm verileriniz farkettirmeden ele geçirilebilir.

Şüpheli e-postaları önemsememek

Sahte e-postalar günlük yaşamımızın bir parçası haline geldi. Bunlar beklenmeyen bir ödül veya zararsız bir reklam gibi görünebiliyorlar. İçeriği her ne olursa olsun, en ufak bir şüpheyi bile dikkate alın. E-postalardaki bağlantılar bilgisayarları mahvedecek kötü amaçlı bir yazılıma götürebiliyor.

Yamaları umursamamak

Bilgisayarınızı veya akıllı telefonunuzu güncellemediğiniz her saat tehlikedesiniz. Cihazlarınızı her zaman güncelleyerek, yayımlanan en son yazılım sürümünü kullanmak çok önemli.

Zayıf parolalar seçmek

İnternette tonla şifre ve parolayı ezberlemek istemeyen kullanıcılar aynı parolayı veya şifreyi birden fazla sitede kullanıyor. Sadece şifredeki birkaç karakter değiştirmek veya aynı şifreye bazı yeni karakterler eklemek yetmiyor. Bu türden parolalar, karmaşık olanlara göre daha kolay çözülebilmekte.

Çok faktörlü kimlik doğrulama kullanmamak

İki veya çok faktörlü kimlik doğrulaması (2FA veya MFA) hesaplara fazladan güvenlik katmanı eklemenin basit bir yolu. En yaygın iki faktörlü kimlik doğrulama yöntemi ise, telefonunuza mesaj yoluyla doğrulama kodu gönderilmesidir. Kullandığınız servislerde varsa, bunu mutlaka açmalısınız.

Herkese açık Wi-Fi ağına girmek

Kafe, restoran ve mağazalar müşterilere ücretsiz kablosuz bağlantı sunuyorlar. Bu Wi-Fi bağlantılar başta işe yarar gibi görünmekle beraber, hassas verilerin çalınmasına veya cihazın bilgisayar korsanlarının saldırısına uğramasına neden olabiliyorlar.

Güvenlik yazılımına yatırım yapmamak

İyi bilinen güvenlik yazılımları verileri korumak için çok işe yarar. İnternette gezinirken yanlış bağlantılara tıklamak, kötü niyetli yazılımların bilgisayara sızmasına yol açabilir. Antivirüs ve internet güvenliği yazılımları bu tehditleri durduran birkaç katman sağlamaktalar.

Yedeklemeyi unutmak

Hassas verileri ve önemli dosyaları her zaman yedeklemek gerekli. Bu sayede cihazı kaybetme gibi bir durumda dosyalar kaybedilmez ve sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam edilebilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.