btbilgi

Daha önce ileri teknoloji ürünü konsept dijital kemanlar veya gitarlar görmüş olabilirsiniz. Yine de konsept piyano deyince genelde kimsenin aklına bir şey gelmez. Standart piyanolar genelde başka çalgılara göre daha ağırlıklı ve geleneksel bulunduğu için, teknolojik denkleri çoğu zaman elektronik orglar olmuştur. Fakat biliyoruz ki bu doğru bir karşılaştırma değil. Konuya noktayı ise ünlü dijital müzik enstrümanı ustası marka Roland, yeni GPX-F1 Facet piyano ile koyuyor.

Roland firması onlarca yıldır profesyonel kalitede dijital müzik aletleri imal etmekte. Fütüristik piyano konseptleri konusunda pek bir gelişme görmeyen firma, sonunda tasarımcılara iddialı bir dijital piyano hayal etmeleri için çağrıda bulunmuş. Ortaya çıkan şey, San Francisco’daki Sanat Akademisi’nde endüstriyel tasarım eğitimi alan Jong Chan Kim’in fikri olmuş. Güney Kore kökenli tasarımcı, 2015 yılında tasarlamaya başladığı ve ‘Facet’ adını verdiği dijital piyano konsepti ile Roland’ın ilgisini çekmiş.

Firmanın ‘Dijital Piyano Tasarım Ödülü’nü kazanan Kim’in projesi, 2019 yılında Roland piyano tasarım ekibi tarafından devir alınmış. Ekip bu tasarımı gerçek bir dijital piyanoya çevirmenin yollarını incelemişler. İşe bir dizi ağırlıklı anahtar ve en yeni PureAcoustic Piyano Modelleme sistemi ile başlamışlar. Uzmanlar gerçek bir piyanonun titreşimi ile gelen ses kalitesini kopyalayabilmek için, piyanonun çerçevesine ve tabanına özel bir düz panel hoparlör sistemi kurmaya karar vermişler.

GPX-F1 Facet piyanosunun üzerindeki tabla tamamen dijital. İstenilen nota kitabı depolanabiliyor ve ekranda gösteriliyor. Android tabanlı sistem Zenbeats kompozisyon yazılımı ve gerçek zamanlı bir ekolayzer ile birlikte geliyor. Roland ne yazık ki henüz GPX-F1 Facet için bir üretim planı sunmamış. Çünkü halen geliştirmeye devam edildiği bilgisi veriliyor. Fakat meraklılar bu ilginç dijital piyanonun prototipini firmanın CES 2020’deki standında görebiliyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.