btbilgi

Sanal gerçeklik (VR) gözlükleri ilk ortaya çıktıklarından beri epey yol geldi. Fakat hala günümüzde neden her eve girmediklerini merak ediyorsanız, bunun birkaç sebebi var. Bunlardan biri insanların kendilerini saatlerce sanal dünyalara bağlamak istememeleri. Bir diğeri yükseli kaliteli ve gözü rahatsız etmeyen görüntüler sunabilen gözüklerin göreceli olarak pahalı olması. Bir diğer ise sanal gerçeklik gözlüklerinin hala çok büyük olması. Kablosuz modelleri bile ancak 2019’da görmeye başladık.

Japon teknoloji firması Panasonic, bu seneki tüketici elektroniği fuarı CES 2020’de gösterdiği prototip sanal gerçeklik gözlüğü ile bunların hepsini değiştirebilir. Tabi eğer cihazı piyayasa sürmeye karar verirlerse. Las Vegas’da tanıtılan gözlük kafayı kaplayan hantal bir cihaza değil de, 90’ların steampunk filmlerinden fırlama özel bir aksesuara benzemesi ile dikkat çekti.

Bu gözlük oldukça etkileyici teknik özelliklere sahip. Onu benzer ürünlerden ayıran en önemli şey boyutu ve şekli. Cihaz yüksek teknoloji ürünü ama normal gözlüklere epeyce benziyor. Lenslerin yanlarında, normal gözlüklerde güneş ışığını kesmeye yarayan çıkıntıların benzerleri bulunmakta. Fakat bu çıkıntılar ışığı kesmeye değil, kullanıcını ekranları daha iyi görmesini sağlamaya yarıyor. Gözlüğün tasarımı uzun süreli kullanımı mümkün kılmak için yapılmış. Kullanıcılar kafalarına ağır ve büyük bir gözlük yerine, aynı işlevi görebilecek küçük bir gözlük takmayı tercih edeceklerdir.

Panasonic’den yeni nesil sanal gerçeklik gözlüğü

Panasonic bu sanal gerçeklik gözlüklerinde büyük bir yeniliğe yer vermiş. Her göz için kullanılan UHD yüksek çözünürlüklü mikro OLED panellerde, günümüzde çoğunukla monitörler ve TV’lerde bulunabilen HDR (High Dynamic Range) görüntü desteği var. Panasonic yaptığı resmi açıklamada, bu gözlüklerin dünyanın ilk HDR özellikli VR cihazı olduğunu iddia etmekte. Bu cihazın kullanım alanları, yeni 5G iletişim seçenekleri de düşünüldüğünde sadece eğlence ile sınırlı kalmayacak ve endüstriyel çözümler de cihaz için geliştirilebilecek.

The Verge sitesi gözlükleri incelediğinde bazı sorunlar yakalamış. Mesela gözlüğün çok fazla öne doğru ağırlığı olduğu ve dengesiz durduğu gibi. Ayrıca gözlüğün içindeki OLED panellerin alışılan cihazlara göre aşırı küçük olduğu ve çok daha düşük bir görüş açısı verdiği de aktarılıyor. Panasonic ise bu gözlükleri bir prototip olarak değerlendirdiğini ve yakın zamanda pazara sunmak gibi bir planı olmadığını söylemiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.