btbilgi

Veri sızıntısı haberleri artık günlük hayatın bir parçası haline geldi gibi. Ama işler buradan daha da kötüye doğru ilerleyecek gibi görünüyor. Çünkü artık kullanıcıların basit e-posta ve isim bilgilerinin toplandığı zamanı geçtik. Artık siber suçlular topladıkları tüm bilgileri ve çalınan tüm verileri birleştirip, insanlar hakkında kapsamlı profiller oluşturuyorlar. Artık endişe yaratan haberler, kullanıcıların kişisel bilgilerinin derlendiği ve dünya çapında ücretsiz olarak paylaşıldığı vakalardan geliyor. Aynı milyonlarca ABD vatandaşının bilgilerinin Çin’de bir sunucuda ortaya çıkması haberinde olduğu gibi.

The Register sitesinin verdiği bilgiye bakılırsa, Twitter’da ‘Lynx0x00’ takma adına sahip bir güvenlik araştırmacısı bu kayıtları keşfetmiş durumda. Çin’e ait bir IP adresinde bulunan bir bilgisayarda, toplamda 56,25 milyon ABD vatandaşının kişisel bilgilerinin yattığı keşfedilmiş. Herkese açık bir veritabanında olduğu belirtilen kayıtlar 22 GB boyutunda ve kişilerin adını, ev adresini (geçmiş ve şimdiki), telefon numaralarını, yaşını ve akrabalarının listesi gibi birçok veriyi içermekte.

Herkese açık veritabanının bulunduğu bilgisayarın Çin’in doğusundaki Hangzhou eyaletinde olduğu ve internet devi Alibaba‘nın web barındırma hizmetini kullandığı bilgisi verilmiş. Veritabanındaki kişisel bilgilerin ABD tarafında bir kökeni olduğu da saptanmış. Verilerin Florida’da bulunan kişi arama servisi CheckPeople.com’a kadar geri takip edildiği rapor ediliyor. Bu kişi arama servisi ücretli çalışıyor ve kişilerin kamu kayıtları ile sabıka kayıtları gibi bilgilerini kolayca bulmaya yardımcı oluyor.

Firmanın servisinin arkasındaki veritabanının Çin’de bulunan veritabanı olup olmadığı konusu açıklığa kavuşturulamamış. Diğer seçenekler arasında CheckPeople’ın elindeki verilerin Çinli hackerlar tarafından çalınmış olması veya firmanın bunları bir yedek olarak Çin’de bir bilgisayarda tutuyor olması var. The Register sitesinin firma ile iletişim kurmaya çalıştığı, buna karşın yanıt alamadığı belirtilmiş. Haberde bu veritabanındaki bilgilerin kişilerin kapsamlı profillerini çıkartmak amacı ile kullanılabileceği ve kötü niyetli siber suçlular için çok para edecek bir kaynağa dönüşebileceği endişesine yer verilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.