btbilgi

Akıllı telefonlarda belli bir estetik ve teknolojik sınıra geldiğimiz kesin. Her sene biraz daha güçlü cihazlar piyasaya çıkıyor ama devrim niteliğinde bir teknolojik atlama yok. 5G gibi iletişim teknolojileri bizi internete daha hızlı bağlayacak ama hayatımızı değiştirmeyecek. Diğer taraftan telefonlar biçimsel açıdan da optimize oldu ve artık farklı bir ürün görmekte zorlanıyoruz. İşte bu hale gelmiş bir pazarda değişik çalışmalar ister istemez dikkat çekiyor. Aynı CES 2020 tüketici elektroniği fuarında tanıtılan Cyrcle telefonu gibi.

Bu yılki etkinlikte sergilenen en tuhaf cihazlardan biri Cyrcle oldu. Adından da anlaşılacağı gibi Cyrcle (‘circle’ yani ‘yuvarlak’ kelimesinden türetilmiş) akıllı telefonların geleneksel dikdörtgen şeklini örnek almıyor. Onun yerine yuvarlak bir şekilde. Tasarımcılarının iddia ettiği gibi tutmayı daha kolay hale getirebilir. Fakat bir başka iddia da, bu akıllı telefonun kullanıcılarında tensel zevk uyandıracak olması. Ayrıca yuvarlak şeklinde cihazı cebe yerleştirmede rahatlık sağladığı belirtilmiş.

Cihazın teknik özellikleri arasında Android 9 (Android Pie) işletim sistemi, 4G LTE ağ desteği, 13 MP ön kamera, çift SIM kart yuvası aktarılıyor. Bir dikkat çekici özellik de üzerinde iki adet kulaklık girişi olması. Tüm büyük markalar fiziksel kulaklık girişlerini telefonlarından kaldırıp, kablosuz Bluetoth kulaklıkları desteklerken böyle bir karar verilmiş olması ilginç bulunmuş. Tasarımcı firma bunu insanları bir araya getirebilmek amaçlı uyguladıklarını söylüyorlar.

Resmi web sitesinde şöyle bir açıklama yapılmış: “Yeni Cyrcle telefon teknoloji yoluyla gerçek hayattaki bağlantıları desteklemek için tasarlandı. Dikdörtgen olmayan insanlar için dikdörtgen olmayan bir telefon olan Cyrcle, kendiniz olabileceğiniz ve istediğiniz şekli seçebileceğiniz bir dünyaya ilham vermek için yaratıldı.”

2015 yılından beri proje üzerinde çalışan firma, CES 2020’de sergilenen cihazın hala bir prototip olduğunu söylüyor. Cihazın bir türlü pazara sürülememesinin sebebi olarak ise, dairesel ekrana uyumlu uygulamaların bir türlü tamamlanamaması olduğu belirtilmiş. Onun yerine tüm uygulamalar dikdörtgen formunda açılıyor. Yani telefonun yuvarlak ekranı tam kapasite ile kullanılamıyor. Dolayısı ile firma Cyrcle telefonun fiyatı veya ne zaman piyasaya sürüleceğine dair bilgi verememekte. Ama web sitesinde güncellemeler için bir form bulunuyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.