btbilgi

Hava kirliliği büyük şehirlerin başındaki en ciddi dertlerden. Bazı şehirler merkezlerine dizel araçları sokmayarak bunu çözmeye çalşıyor. Bazıları ise şehirlere havadaki karbondioksiti toplayan cihazlar inşa ederek. Peki büyük şehirlerde yaşayanlar tüm hava temizlenene kadar ne yapacak? Bazı kişisel önlemler almak tabi ki mümkün. Bunların içinde en sıradışı olanlarından biri, bu seneki tüketici elektroniği fuarı CES 2020’de tanıtılan Atmos Faceware.

AO Air firmasının geliştirdiği Atmos Faceware, basitçe bir oksijen maskesi. Cihaz soluduğumuz havadaki partiküllerin ciğerlerimize girmesini engellemek gibi önemli bir görev üstleniyor. Hava kirliliğinin çok üst seviyelere çıktığı megaşehirlerdeki solunum sorunlarına çare olmak iddiası ile duyurulan ürün, ileri teknolojiyi ağzımıza ve burnumuza taşıyor. Sigara ve otomobil egzoslarının yarattığı hava kirliliğinin başta astım ve solunum yolu hastalıkları olmak üzere çeşitli rahatsızlıklara yol açtığı düşünülürse, AO Air kendine sağlam bir müşteri kitlesi bulabilir.

Maske içinde pervane ve filtrelerden oluşan bir sistem barındırmakta. Sistem dakikada 240 litre kapasitede hava temizleyebiliyor. Filtresi devamlı kullanımda bir ay kadar dayanıyor. Bu sürenin havadaki kirlilik seviyelerine bağlı şekilde değişebildiği aktarılmakta. Sistemi çalıştıran batarya ise tam şarjda 5 saat güç sağlayacak. Auckland Teknoloji Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği bağımsız bir araştırmada, Atmos Faceware’in benzer filtreli hava maskeleri karşısında kullanıcıyı havadaki zararlı partiküllere karşı korumada yüzde 5 ile 50 oranları arasında daha başarılı olduğu saptanmış. Maskenin havadaki PM2.5 partiküllerini yüzde 98 kadar temizlediği bilgisi veriliyor.

AO Air’in web sitesinde cihazla ilgili şu bilgiler verilmiş: “Standart bir maske tüm hava çekme işini ciğerlerinize yükler. Pasif filtreler temiz hava sağlamak için ciğerlerinizin kapasitesine bel bağlar. Buna negatif basınç sistemi denilmekte. Atmos Faceware ise lityum-iyon batarya ile desteklenen motorlu fanları sayesinde havayı filtreler arasından iterek temizler. Böylece suratınızın önünde bir sonraki nefesiniz için hazır bir temiz bir hava cebi oluşturur. Yani pozitif bir basınç sistemi sağlar.”

Firma maskeyi CES 2020 fuarında sınırlı sayıda satışa sunmuş durumda. Sene içinde seri üretilip piyasaya sürüldüğünde fiyatının 350 dolar olması planlanmış. Paketten maske dışında dört adet de ekstra yedek filtre çıkacakmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.