btbilgi

Güneş enerjisi dünya çapında kararlı yükselişine devam ediyor. Her ne kadar dönem dönem bazı sıkıntılar, yatırım zayıflaması ve hükümet politikalarında problemler oluşsa da yine de yıldan yıla büyüme kaçınılmaz gibi gözükmekte. Bu görüşe destek raporlardan biri, araştırma firması IHS Markit tarafından yayımlandı. Yeni sunulan ‘2020 Küresel Fotovoltaik Talep Tahmini’ (2020 Global Photovoltaic (PV) Demand Forecast) araştırması, 2020 yılında güneş yatırımlarının artmaya devam edeceğini öngörüyor.

Rapora göre küresel güneş enerjisi kurulumları, yeni on yılda çift haneli büyüme oranlarını yakalamaya devam edecek. 2020’de inşa edilecek yeni tesisler, bir önceki yıla göre yüzde 14 artış gösterecek ve yıllık 142 gigawatt (GW) seviyesine gelecek. Bu kapasite 2010 yılında oluşan 20 GW’lik kapasitenin yaklaşık 7 katı olarak saptanmış. 2010 yılında 1 GW’dan fazla kurulu kapasiteye sahip sadece 7 ülke olduğu ve bunların çoğunun Avrupa ile sınırlı kaldığı hatırlatılıyor. 2020 sonuna kadar 43 ülkenin bu eşiği aşmış olması tahminleri de raporda yer alıyor.

2020’de küresel güneş enerjisi kurulumlarına 142 GW ek

Rapora bakılırsa Çin gibi büyük pazarlar beklenen büyümede en güçlü paya sahip olmaya devam edecekler. Çin dışındaki güneş enerjisi kurulumlarının 2019’da yüzde 53 oranında büyüdüğü ve 2020’de çift haneli büyüme oranlarını yakalaması beklentisi söz konusu. Yine de en büyük on güneş enerjisi kurulumu yapan ülkenin toplam payının 2010 yılında yüzde 94 olduğu, günümüzde ise bu oranın yüzde 73’e düştüğüne dikkat çekilmiş.

IHS Markit raporunda şu bölgesel analizler bulunmakta:

Çin

Çin’deki güneş yatırımları 2017 yılında tarihi bir zirve yaparak 50 GW’ye ulaşmıştı. 2020’de bu rakamın yakalanamayacağı öngörülmüş. Tüm ülke 14’üncü Beş Yıllık Plan’ın yayımlanmasını bekliyor. Bu dönemde enerji yatırımlarının bir kısmının güneşten uzaklaşması ve rekabetin başka kaynaklara kaymasının mümkün olduğu aktarılmakta.

Amerika Birleşik Devletleri

ABD çapında yatırımların 2020’de yüzde 20 büyümesi tahmin edilmiş. Bu da ABD’nin dünya çapında ikinci büyük güneş pazarı olma konumunu pekiştirecek denilmekte. Pazarda önümüzdeki beş sene için itici güçlerin Kaliforniya, Teksas, Florida, Kuzey Carolina ve New York eyaletleri olacağı öngörülmüş.

Avrupa

Avrupa çapında kurulumlar 2019’da neredeyse iki katına yükselmiş. 2020’de de büyümenin devam etmesi ve toplam yatırımların 24 GW’dan fazla artacağı tahmin edilmekte. Bu da 2019’a göre yüzde 5 artış anlamına geliyor. 2020’nin güneş enerjisi şampiyonları İspanya, Almanya, Hollanda, Fransa, İtalya ve Ukrayna olacak. Bu ülkelerin toplam kurulumları, 2020’de tüm AB kurulumlarının yüzde 63’ünü oluşturacak.

Hindistan

En büyük küresel güneş yatırımcılarından olan Hindistan, politik sorunlar ve ithalat vergileri yüzünden 2019’da büyüme yaşamamış. 2020’de problemlerin çözülmesi, tesislerin yeniden büyümesi ve toplamda yeni kurulumların 14 GW’yi aşması beklenmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.