btbilgi

İnovasyon kapasitesi günümüzde her sektörden kuruluş için önemli bir güç haline gelmiş durumda. Bu görüşü destekleyen çalışmalardan biri, KPMG’nin yayımladığı ‘Teknoloji Sektörü İnovasyon Araştırması’. Araştırmaya 12 ülkeden 740’tan fazla teknoloji sektör lideri katılmış. Sonuçlara bakılırsa değişime hızlıca ayak uyduramamak, eskimiş BT altyapısı, yenilikçi kurum kültürünün olmaması inovasyonu kısıtlayan veya engelleyen nedenlerin başında geliyor.

Bu yılın raporuna bakılırsa, CIO’lar şirketlerindeki inovasyonu yönlendiren kişiler olmayı bu sene de sürdürüyor. Katılımcıların sadece yüzde 2’si inovasyonu yönlendiren kişinin CEO olduğuna inanmakta. KPMG’nin gerçekleştirdiği ‘Küresel CEO Araştırması’ raporunda farklı bir bulgu var. Teknoloji şirketlerinin CEO’larının yüzde 79’u, şirketlerinin teknoloji stratejilerini kendilerinin yönlendirdiğini düşünüyor.

CIO’lar bu yıl daha yüksek seviyede nesnelerin interneti, yapay zeka, blokzinciri, robotik süreç otomasyonu ve artırılmış gerçeklik uygulamalarını içeren dönüşüm teknolojilere imza attıklarını ifade ediyorlar. CIO’lar inovasyonun başarısını ve değerini ölçmede bu yıl sırasıyla piyasa değeri, yatırım getirisi ve gelir artışını göz önüne alıyor. Gelir artışının geçen yılki araştırmada ilk sırada olduğu hatırlatılmış.

İnovasyonun önündeki engelleden biri güvenlik. Katılımcıların yüzde 50’si veri güvenliği ihtiyacının, şirketlerin yenilikçi becerilerini kısıtladığına inanıyor. Doğru iş planları yaratmak ve hangi yenilikçi hareketin en yüksek yatırım getirisini sağlayacağını belirlemek de önde gelen zorluklardan olarak ortaya çıkmış.

Katılımcıların yüzde 27’si önümüzdeki üç yılda en yıkıcı iş modeli olarak e-ticaret platformlarını görüyor. E-ticaret devleri yapay zeka, sesle tanıma, drone ve otonom araçlar sayesinde yemek siparişi, sağlık, sigorta, enerji gibi diğer sektörlere yıkıcı etkisini ulaştırıyor. Yıkıcı iş modellerinde ikinci sırada yüzde 22 ile sosyal ağ oluşturma var. Sosyal medya şirketleri ayrıcalıklı orijinal içerik, canlı spor etkinlikleri, artırılmış gerçeklik gibi hizmetler sunarak mümkün olan en yüksek müşteri sayısına ulaşmaya çalışıyor. Üçüncü sırada ise yüzde 17 ile dijital ödeme platformları yer alıyor.

Araştırmaya katılan teknoloji sektörü liderlerine göre yeni teknolojilerden en çok ve doğrudan etkilenecek ilk beş sektör sırasıyla telekomünikasyon, endüstriyel üretim, yaşam bilimleri/sağlık, havacılık ve savunma ile finansal hizmetler. Katılımcılar en yıkıcı şirketler arasında ilk üçte Amazon, Apple ve Alibaba’yı göstermişler. Favori uygulamalar ise Google/Google Chrome, Facebook, Instagram ve Youtube. Liderlerin en yıkıcı iş modelleri arasında üçüncü sıraya aldığı dijital ödeme platformlarının, favori uygulamaları arasında olmaması dikkat çekmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.