btbilgi

Online perakendenin giderek büyüdüğü bir çağda, robotların teslimatları daha etkili ve düşük maliyetli bir şekilde gerçekleştirmesi söz konusu. Bu alanda insansı robot teknolojileri üzerine çalışan firmalardan biri de, otomotiv devlerinden Ford. Agility Robotics firması ile birlikte yürütülen Ar-Ge çalışmaları sonucu geliştirilen robot Digit, ilk olarak Mayıs 2019’da görücüye çıkarılmıştı. İnsan gibi görünen ve insan gibi yürüyen akıllı robot Digit özellikle otonom teslimat görevleri için tasarlanmış. 2020 içinde satışa sunulması beklenen robot, halen CES 2020 tüketici elektroniği fuarındaki Ford standında becerilerini ziyaretçilere göstermekle meşgul.

Verilen bilgilere bakılırsa, dik bir şekilde yürüyerek boşa enerji harcamayacak şekilde tasarlanan Digit bu sayede insanların her gün geçtiği yerlerden geçme konusunda sıkıntı yaşamıyor. Robot harekete geçmesi istenene kadar bir aracın arkasında kolaylıkla taşınabilmesini sağlayacak şekilde kendisini katlayabiliyor. Araç gitmesi gereken noktaya ulaştığında, Digit 20 kiloluk bir paketi araçtan alarak teslimat sürecinin son aşamasını gerçekleştirebiliyor.

Robot teslimat süreci sırasında beklenmedik bir engelle karşılaşırsa, durum fotoğrafı çekerek araca gönderiyor ve yardım istiyor. Araç da bu bilgiyi buluta göndererek farklı sistemlerden Digit’in yoluna devam etmesini sağlamak için destek alabiliyor. Robotun ağırlığı düşük tutularak, uzun süre çalışabilmesi için gerekli enerjiden tasarruf etmesi sağlanmış. Özellile bütün gün devam eden teslimat işleri için enerji korunumu özelliği büyük önem taşıyor.

İlk prototipin sunulduğu Mayıs ayından bu yana, Digit’in üzerinde çeşitli geliştirmeler ve iyileştirmeler yapılmış. Mesela artık ayakları ve eklemleri daha dayanıklı. Böylece robot tek ayak üzerinde dengede durabiliyor ve engellerin arasında dikkatle ilerlemesi mümkün olabiliyor. Görev yapacağı ortamı daha iyi algılamasını ve haritalandırmasını sağlayan yeni sensörler eklenmiş. Satışa çıktığı zaman müşterilerin hayatını kolaylaştırmaya hazır, daha güçlü bir dahili bilgisayar donanımına da sahip.

Ford’un son yıllardaki araştırmalarının bir kısmı, gelişmiş ağ bağlantısı teknolojileri sayesinde otonom araçlar ve akıllı robotların hem birbirleri hem de çevreyle iletişim kurma yöntemlerine odaklanmış. Firmanın ticari araçlarının sürekli güncellenen bulut tabanlı haritaları Digit ile paylaşılabiliyor. Bu sayede robotun benzer bilgileri tekrar tekrar oluşturması gereği ortadan kalkacak. Araştırma ekibi robotun teslimat sürecinin kalıcı bir parçası haline gelmesi durumunda, bu iletişim kanalının teslimata özel bilgilerin elde edilmesinde de yararlı olacağına inanmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.