btbilgi

2019 yılı ne yazık ki küresel siber güvenlik adına kötü yıllardan biri oldu. Her ay farklı bir şirket bir vaka yaşadı ve müşterilerinden şifrelerini değiştirmelerini istedi. 2019 yılında veri ihlali vakalarının 2018 yılına göre yüzde 33 oranında arttığını belirten Bitdefender Antivirüs, 2019’un en çok veri ihlalinin yaşandığı rekor yıl olarak kayıtlara geçtiğini aktarıyor. Firma geçtiğimiz sene öne çıkan veri ihlali olaylarını ay ay şöyle hatırlatmış:

Ocak

Otel grubu Marriott ziyaretçilerine ait 383 milyon adet pasaport numarası ve kredi kartı bilgisinin hackerler tarafından ele geçirildiğini duyurdu. Araştırmacı Troy Hunt ise bir bulut servisinde herkese açık bir şekilde duran 773 milyon kullanıcı e-posta adresi buldu.

Şubat

En dramatik veri ihlali vakası 16 web sitesinden 617 milyondan fazla hesabın ele geçirilip DarkWeb’te satışa sunulması oldu. Sağlık sektöründe ise 1 milyona yakın Washington kökenli hastanın bilgisi açık bir veri tabanında ortalığa saçıldı.

Mart

Yüz milyonlarca Facebook ve Instagram kullanıcısı, kişisel bilgilerinin şirketin zayıf parola depolama yönetiminden dolayı ifşa edildiğini gördü.

Nisan

Facebook kullanıcıların isimlerini, kimlik bilgilerini ve şifrelerini korumasız sunucularda herkese açık bir şekilde bırakmasının ardından 540 milyon kullanıcı kaydının açığa çıktığı keşfedildi. Aynı ay yine Facebook, milyonlarca Instagram kullanıcısının şifresini düz metin biçiminde sakladığını itiraf etti.

Mayıs

Emlak devi First American Financial Corp. yüzünden yüz milyonlarca sigorta belgesi internete sızdırıldı. Aynı zamanda Burger King’in çocuklar için servise sunduğu online platformunda 40 bin kişinin bilgilerinin sızdırıldığı ortaya çıktı.

Haziran

Amerika’daki tıbbi fatura tahsildarı AMCA tarafından yaklaşık 20 milyon hastanın verileri sızdırıldı. Hasta ödeme verileri, sosyal güvenlik numaraları, tıbbi bilgiler, doğum tarihleri, telefon numaraları, adresler ve daha fazlasının ihlal edilmesi, davaların açılmasına neden oldu.

Temmuz

Capital One bankası, kişiselleştirilmiş veriler de dahil olmak üzere 100 milyon kredi kartı başvurusunun, 140 bin sosyal güvenlik numarasının ve 80 bin banka hesap numarasının sızdırıldığını açıkladı.

Ağustos

MoviePass kullanıcıları, Ağustos ayında 160 milyon MoviePass kaydının şifre korumasız bir şirket veri tabanında şifresiz bırakıldığını ve müşteri kredi kartı verilerinin açıkta bırakıldığını öğrendi.

Eylül

Bir bilgisayar korsanı ‘Words with Friends’ online oyun uygulamasının veri tabanına sızarak 218 milyon kullanıcının kaydına eriştiğini açıkladı. Yanlış yapılandırılmış bir hükümet veri tabanına sahip olan Ekvador’da ise 20,8 milyon vatandaş kaydının sızdırıldığı görüldü. Ülkenin resmi nüfusu yaklaşık 17,5 milyon.

Ekim

4 milyar sosyal medya profil kaydının, güvenli olmayan bir Elasticsearch sunucusunda herkese açık bir şekilde saklandığı ortaya çıktı. Adobe ise güvenli olmayan bir veri tabanında 7,5 milyon Creative Cloud müşterisinin kaydını unuttu. 20 milyondan fazla Rus vatandaşın vergi kayıtları ise herkese açık bir veri tabanına şifresiz bırakıldı.

Kasım

Facebook’un yaklaşık 100 uygulama geliştiricisine ve profil verilerine uygunsuz erişim sağladığı saptandı.

Aralık

Hollandalı savcılar 100’den fazla kadının kişisel iCloud hesaplarını ihlal eden ve cinsel açıdan müstehcen fotoğraf ve videoları sızdıran yerel bir politikacı için üç yıl hapis cezası istedi.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.