btbilgi

Arabalarımızda bulunan güneşlikler, ışığın çok yoğun olduğu zamanda işimize yarayan küçük yardımcılar. Arka taraflarında ayna olduğu zaman daha da fazla işimize yarıyorlar. Otomobiller ilk üretilmeye başlandığı zamandan beri çok büyük değişim gösterdi. Fakat otomobil güneşlikleri ilk uygulandığı zamandan bu yana pek fazla değişmedi. İşte buna kafa yoran teknoloji firması Bosch, tüketici elektroniği fuarı CES 2020’de ilginç ‘Virtual Visor’ (sanal güneşlik) projesini tanıttı.

Bosch’un sanal güneşlik ürünü şimdiye kadar gördüklerimizden epey farklı. Çünkü deriden veya plastikten bir aksesuar değil, bir LCD ekran. CES 2020 fuarında bir inovasyon ödülü alan güneşlik, şoförün gözlerine ışık gelmesini engelliyor ama geleneksel güneşlikler gibi görüşü kapatmıyor. Devrede olmadığı zaman şefffaf bir panele benzemekte. Üzerinde şeffaf altıgen parçalar var ve normal güneşlikler gibi indirilip kaldırılabiliyor.

Cihazın üzerinde sürücüye bakan bir kamera bulunmakta. Bu kamera sürücünün gözlerini takip ediyor ve güneş ışıklarının yüzün neresine geldiğini saptıyor. Sistemin yapay zeka desteği ise bu bilgileri toplayıp, LCD güneşliğin üzerindeki farklı altıgan blokları aktive edebilmekte. Altıgenler aktive olduğunda kararıyorlar ve şoförün gözüne güneş ışığı gelmesini engelliyorlar. Sanal güneşlik üzerindeki diğer altıgen parçalar ise şeffaf kalıyor ve kullanıcının yolu görmesini sağlıyorlar. Bu sayede hem görüş açısı ve rahatlık artıyor, hem de gözlere parlama gelmediği için kaza riski azaltılıyor.

Bosch’dan otomobillere akıllı sanal güneşlik

Bosch’un Kuzey Amerika’daki teknik uzmanlarından olan Jason Zink ve Ryan Todd bu cihazın geliştiricileri. İkilinin verdiği bilgiye göre sanal güneşlik fikri 2016’da ortaya çıkmış. Projenin erken aşamalarında kullanıcıların geleneksel güneşliklerini her zaman kendi gözlerine gölge düşürecek şekilde ayarladıklarını farketmişler. Bu da ürün konseptini basitleştirmek ve tasarımı hızlandırmaya yardımcı olmak için çok önemli bir bulgu olmuş. Sonraki seneler fikri geliştirmek ve prototipleme ile geçmiş. 2019’da ise ‘Virtual Visor’ projesi üzerine tam zamanlı şekilde çalışmaya başlamışlar.

Firmanın araç multimedya bölümü müdürü Steffen Berns ise bu çözüm ile ilgili şu bilgileri veriyor: “Çoğu sürücü için bildiğimiz güneşlik aksesuarı, tehlikeli güneş parlamasından kaçınmak için yeterli değil. Özellikle sabah ve akşam saatlerinde, güneşin alçakta olduğu zamanlarda görüşü büyük ölçüde azaltabilmekte. En basit yeniliklerden bazıları en büyük etkiyi yaratır. Sanal güneşlik projemiz de sürücülerin yolu görme şeklini tamamen değiştirecek.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.