btbilgi

Yapay zeka her alanda kendini göstermeye başlıyor. Bu teknolojilerden hem bireyler, hem de kurumlar büyük ölçüde faydalanacak. Yapay zekanın kurumsal tarafta işe yarayacağı konulardan biri de bilişim teknolojileri (BT) yönetimi. Giderek zorlaşan ve büyüyen BT işleri için ekiplerin en büyük yardımcısı yapay zeka olacak gibi görünüyor. AIOps adı verilen otomasyon çözümleri daha şimdiden şirketler arasında kabul görmüş durumda. Her ne kadar BT alanında otomasyon uzun zamandır kullanılıyor olsa da, gelişen yapay zeka teknolojisi otomasyon seviyesini epey ilerletmeye yaramakta.

Konuyla ilgili bilgi veren Micro Focus firması, yapay zekanın milyonlarca veri kümesini herhangi bir insan müdahalesi olmadan inceleyebilme kapasitene sahip olduğuna değiniyor. AIOps adı verilen sistemler, çok daha büyük ve karmaşık veri kümelerini gelişmiş analitik teknikler ve algoritmalar ile analiz edebiliyor. Bu sayede insan operatörlerin görmesi neredeyse imkansız olan kalıpların ortaya çıkartılabilmesi mümkün oluyor. Bu türden yatırımların artmasına kesin gözüyle bakılmakta. Geçtiğimiz aylarda düzenlenen AIOps Exchange etkinliğinde gerçekleştirilen bir araştırmada, katılımcı üst düzey BT yöneticilerinin yüzde 68 kadarı halen devam etmekte olan AIOps projeleri olduğunu belirtmiş.

AIOps araçları ve platformları birden fazla araçtan gelen uyarıların bir arada değerlendirilebilmesi için operasyonel BT verilerine makine öğrenme tekniklerini uyguluyorlar. Varılan sonuçlar sayesinde, BT ekipleri meydana gelen vakanın asıl sebebini daha kolay belirleyebiliyor. Ayrıca yapay zeka geçmişteki bilgileri kullanıyor ve görevlilere ne yapmaları gerektiği doğrultusunda önerilerde de bulunabiliyor. Uygulamaya hazır yapay zeka araçları kullanan BT departmanları, görev kritik sistemlerde beklenmeyen hizmet dışı kalma sürelerinde önemli düşüşler elde ediyor. Yapay zekaya dayalı araçlar, BT operasyonlarında sorunların saatler yerine dakikalar içinde çözülebilmesine olanak tanıyor ve müşteri deneyiminin hem işletme hem de müşteriler için en üst düzeye çıkmasını sağlıyor denilmekte.

AIOps konseptleri CIO’lar ve BT yöneticileri için nispeten yeni bir konsept. Fakat yöneticilerin farklı araçlardan ve sistemlerden çok fazla operasyonel veri geldiğini, BT operasyonlarındaki sorunların tespit edilebilmesi ve en verimli şekilde çözülebilmesi için bu verilerin çok iyi anlaşılması gerektiğinin farkında oldukları belirtlmekte. 2020 yılı ve ötesinde ise, AIOps’un farklı amaçlara hizmet eden yeni platformlarla birlikte daha çok teknoloji sağlayan bir kategoriye dönüşeceği tahmini var. Bazı çözümlerin uygulama performans alanına odaklanırken, diğerlerinin güvenlik, bulut, DevOps ve servis yönetimi gibi alanlarda işe yarayacağı öngörüsü sunulmuş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.