btbilgi

Kriptoparalar tüm dünyada büyük ilgi gördüğü gibi, ülkemizde de merakla karşılanmakta. Kriptoparaların birçok ilginç boyutu bulunmakta. Bir taraftan dünya üzerinde hiç bir devlete veya fiziksel paraya bağımlı olmamaları ile hem heyecan hem de endişe yaratıyorlar; bir başka taraftan bazı uzmanlar bunları geleceğin parası olarak tanımlıyor. Bitcoin gibi ön plandaki örnekler çok alınıp satılırken, siber güvenlik alanındaki uzantıları da büyük dikkat çekiyor. Şimdi hepsine bir de Türk Lirası ile desteklenen ilk stabil yerli kriptopara olan BiLira katıldı.

BiLira için yayımlanan resmi raporda her para biriminin kendi içinde üç temel işleve sahip olduğundan bahsediliyor. Bunlar bir tasarruf aracı olması, bir değiş-tokuş aracı ve bir hesap birimi olması. Stabil kriptoparalar, normal kriptoparalara göre bu anlamda büyük bir farka sahip. Çünkü bilinen ve kabul edilmiş fiziksel para birimlerine bağlı şekilde değerlenirler. BiLira hem Türk Lirası’na bağlı olması, hem de bahsedilen tüm işlevleri yerine getirebilmesi üzerinden tanıtılıyor.

Yeni kriptopara ayrıca Türk vatandaşlarının merkeziyetsiz ve kişiden kişiye (P2P) küresel finansal ağlara erişimini artırma gibi önemli bir vizyona sahip. Bir diğer amaç ise, kriptopara birimi piyasalarında yüksek volatilite ile mücadele etmek için takas işlemlerinde uygun para giriş çıkışları için alternatif çözümler sunabilmek olarak tanımlanmış.

BiLira’nın çeşitli özellikleri şöyle aktarılmakta:

  • Ethereum blokzincir ağı temelli
  • Altyapısı şeffaflığa dayalı, herkes tarafından izlenebilir
  • Tüm işlemler akıllı sözleşmeler ile gerçekleştiriliyor
  • BiLira kurumu tarafından düzenlenip yönetilmekte
  • ERC-20 standartları ile uyumlu
  • Ters ibraz riski bulunmuyor
  • Hayır kurumları, alım satım ve e-ticaret siteleri için ayrıcalıklı bir ödeme seçeneği sunuyor
  • 7/24 herhangi ek bir ücret ödemeden anlık transfer mümkün

BiLira kriptopara birimi Türk Lirası yatırma işlemi sırasında oluşturuluyor. Kimlik doğrulaması akabinde piyasaya sürülebiliyor. Türk Lirası çekme işlemi sırasında tedavülden kaldırılabiliyor ve blokzincir ağı üzerinde transfer edilebiliyor. 1 BiLira her zaman 1 Türk Lirası değerinde. Böylece elinizdeki dijital paranın değerini her an biliyorsunuz. Karşılığı olan teminat, yönetici kurumun anlaşmalı olduğu bankacılık ortakları (Garanti Bankası, VakıfBank, Fibabanka ve TurkishBank gibi) tarafından güvenli biçimde saklanıyor. Kriptoparayı dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir kişiye göndermek ve almak mümkün. Ayrıca BiLira ile başka kriptoparaları alıp satmak da söz konusu oluyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.