btbilgi

Dijitalleşen dünya yaşamın pek çok alanıyla birlikte iş yapış şekillerini ve pazarlama eğilimlerini de etkiliyor. Yaşanmakta olan dijital değişime ayak uydurmak, kuruluşlar için en az ürün ve hizmet kalitesi kadar önem taşmakta. Yerli dijital pazarlama teknoloji ve servis sağlayıcısı Related Digital, 2020 yılından itibaren dijital pazarlama dünyasını ve firmaları derinden etkileyecek 6 trendi aşağıdaki gibi özetliyor:

Daha Fazla Dijital Pazarlama Yatırımı

2019’da 65 milyar dolar seviyesinde olan dijital pazarlama sektörünün 2020’de 121 milyar dolara ulaşması öngörülmüş. Artık sadece büyük şirketler değil, KOBİlerin de sosyal medya ve arama motoru reklamlarının ötesine geçip, düzenli olarak pazarlama teknolojilerine yatırım yapmaya başlayacaklar.

5G Teknolojileri

Çin 2019’un son aylarında 5G teknolojisini kullanmaya başladı. Geçtiğimiz sene birçok ülkede ilk 5G ağlarının kurulduğunu gördük. 2020’den itibaren 5G’nin odak olduğu teknolojileri ve yazılımları da yavaş yavaş görüyor olacağız.

Yapay Zeka Destekli Mikrosegmentasyon

Segmentasyon denince ilk olarak demografik odaklı segmentasyon gelmekte. Bu seneden itibaren ise yapay zeka destekli mikrosegmentasyon teknolojileri oluşacak. Bunlar sayesinde daha kişiselleştirilmiş ve alakalı omnichannel kampanyalar mümkün olacak ve daha yoğun biçimde kullanılmaya başlanacak.

‘Push Notification’da Kişiselleştirme

Mobil uygulamaların karmaşık hale gelmeye başladığı 2018’den bu yana ‘push notification’ gönderimi giderek artıyor. 2019’da sadece Türkiye’de kampanya odaklı 5 milyardan fazla push notification gönderilmiş, 2020’de bu rakamın 10 milyarı geçmesi bekleniyor. Özellikle lokasyon odaklı kişiselleştirme teknolojileri çok daha etkin biçimde kullanılacak.

Sesle Arama

2020’den itibaren akıllı telefonlar üzerinde yazılı arama yapmak yerine, ses yardımıyla arama yapma ön plana çıkacak. Son 3-4 yıldır katlanarak büyüyen sesle arama için, şirketlerin daha fazla SEO yatırımı yapmaları öngörülüyor.

‘Mikro Influencer’

Sosyal medyada ‘influencer’ denilen etki kişileri bolca bulunmakta. 2020’de bu türden sosyal medya ikonları artacak, fakat bu sefer ‘Mikro Influencer’ denilen daha küçük çapta etki merkezlerinin artışı bekleniyor. Daha çok yeme-içme, kozmetik, moda ve seyahat alanında görmeye alışık olduğumuz influencerların hem farklı sektörlerde yer aldığını, hem de popüler alanlar için daha niş ve özgün içerikler ürettiğini göreceğiz. Markalar bu mikro influencerlardan giderek daha çok yararlanmaya başlayacaklar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.