btbilgi

Yenilenebilir enerji dünya çapında yavaş yavaş ilerleye dursun, biliminsanları geleneksel nükleer enerjiden sonraki adım için çalışmalarına devam ediyorlar. İnsanlığın ihtiyacı olan yüksek verimli ve tehlikesiz enerjinin ‘yapay güneş’ de denilen nükleer füzyondan geleceği, birçok uzman tarafından savunulan bir görüş. Çeşitli ülkeler ve bilimsel araştıma kuruluşları bunu bir hayalden gerçeğe çevirmeye çalışıyorlar. Yeni bir habere bakılırsa, Çin kökenli nükleer füzyon reaktörü HL-2M Tokamak bu hedefe şimdilik en yakın olanı.

Projede çalışan Çinli araştırmacılar, 2019’un Mart ayında yaptıkları bir açıklamada yeni reaktörün 2019’un sonundan önce inşa edilmesini planladıklarını söylemişlerdi. Güneş’e güç veren reaksiyonları dünya üzerinde tekrarlayabilme prensibine dayanan nükleer füzyon reaktörleri henüz deneme aşamasındalar. Fakat Kasım ayında proje ile ilgili bilgi veren HL-2M Tokamak araştırmacılarından Duan Xuru, yapay güneş reaktörü inşaatının sorunsuz ilerlediğini aktarmıştı. Hatta araştırma ekibi projenin 2020 yılı içinde tamamlanabileceğine inanmakta.

Yeni bir Newsweek makalesi bu konuda uzman görüşlerine yer veriyor. Biliminsanları nükleer füzyonun ürettiği gücü kontrol etmeyi başarabilirlerse, insanlık aynı Güneş’in sahip olduğu gibi neredeyse sınırsız bir temiz enerji kaynağına sahip olabilecek. Burada sorun nükleer füzyon reaktörlerinin içinde yer alan, Güneş patlamalarını kopyalaması gereken aşırı sıcak hidrojen plazmasını yeterince uzun süre sabit tutabilmek. Henüz bunun düşük maliyetli ve maksimum verimli bir yolu bulunamadığı düşünülüyordu.

Makalede görüşlerine yer verilen füzyon fizikçisi James Harrison, Çin’in HL-2M Tokamak projesinin bu hedef en yakın sonucu verebilecek tekniğe sahip olduğunu söylüyor. Resmi bilgilere göre yeni tip reaktörün gelişmiş yapısı ve özel kontrol mekanizması sayesinde, yapı içerisinde döndürülecek plazmanın 200 milyon derece ısılara kadar yükselebilmesi mümkün olacak. Bu ısının, Güneş’in içindeki 15 milyon derecelik ısı reaksiyonlarından 13 kat daha sıcak olduğu belirtilmiş. Böyle büyük ısıya sahip plazma, reaktörün duvarlarına değmeden, çok güçlü manyetik alanlar içinde havada tutuluyor. Bu sürecin uzun sürelerle kontrolü başarılabildiğinde, nükleer füzyon reaktörleri, onlara takılan ‘yapay güneş’ ismine yakışır şekilde enerji üretmeye başlayacaklar. Harrison Çin’de inşa edilmekte olan reaktörde elde edilecek sonuçların, uluslararası nükleer füzyon araştırmalarına büyük katkısı olacağını da aktarmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.