btbilgi

Yapay zeka teknolojileri birçok alanda aktif şekilde kullanılmakta. Bunlardan biri de firmaların yeni kişileri işe alma süreçleri. Daha önce iş görüşmelerinde ek bir görevli olarak yapay zekanın kullanıldığını görmüştük. Şimdi başka türden bir uygulama var, işe alınacak adaylardan özgeçmiş vermelerini istemek yerine oyun oynatmak. Pymetrics firmasının geliştirdiği bu uygulamada işveren özgeçmişinizi inceleyip karar vermek yerine, oynayacağınız bir dizi oyunun analizi ile elde edilecek bilişsel ve davranışsal özelliklerinizi inceleyerek karar veriyor.

Oyunla işe alma projesinin sorumlusu Pymetrics, sitesinde işe alım süreçlerinin insan kaynakları görevlileri tarafından yürütülmesi yüzünden oluşan bazı haksızlıkları ön plana çıkartmış. Verilen bilgiye bakılırsa bir iş ilanı ortalama 250 başvuru alıyor. Fakat iş için seçilen kişi yüzde 30 ile yüzde 50 oranında o işte başarısız oluyor. Bir başka ilginç bilgiye göre, özgeçmiş ve görüşme aracılığı ile yapılan işe alımlarda kadınlar ve azınlık bireyleri yüzde 50-67 oranında dezavantajlı oluyorlar. İşe başvuran bakış açısı da önemli. Mesela adayların yüzde 83’ünün görüşmelerini kötü bir deneyim diye tanımladığı, adayların yüzde 45’inin başvurdukları şirketten hiç geri dönüş almamış oldukları belirtiliyor.

Firma geliştirdiği oyunlaştırma sistemi ile tüm bunları daha iyiye götürmeyi amaçlıyor. 2011 yılında iki nörobilimci tarafından kurulan Pymetrics, işe alımlardaki önyargıları ortadan kaldırmak niyetinde. Sistemlerinde bir dizi oyun var ve bunlardan elde edilen verilerle adayların dikkat sürelerini veya fevrilik gibi eğilimlerini analiz edebildiklerini idda ediyorlar. Ardından da adayların sonuçları o iş için en ideal sonuçlarla karşılaştırılıyor ve bunu da bir yapay zeka algoritması yapıyor. Böylece adayın iş için uygun olup olmadığı insan faktörünün olumsuz etkileri olmadan değerlendirilebiliyor. Sistem adayların cinsiyet veya etnik kökeni gibi demografik bilgilerini toplamıyor. Bunların nihai analize katılmıyor olması, önyargılardan bağımsız bir işe alım sürecinin ana noktalarından denilmekte.

Pymetrics işe alım sistemi şimdiye kadar Unilever, Accenture ve McDonald’s gibi dev şirketler tarafından kullanılmış. Resmi web sitesine göre Unilever bu sistemi 68 ülkede 280 bin’den fazla başvuruyu değerlendirmek için kullanmış. Bu süreçte kişilerin işe alım süresi yüzde 75 oranında azaltılabilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.