btbilgi

Elektrikli araçlar denilince akla ilk Tesla geliyordur herhalde. Fakat farklı hedefleri olan küçüklü büyüklü başka firmalar da bu dev pazara girmeye hazırlanıyor. Bunlardan biri elektrikli kamyonet üreticisi Rivian. Firma milyarlarca dolarlık çok sağlam yatırımlar ve büyük miktarlarda önsipariş aldıktan sonra, ABD’nin Illinois eyaletindeki ilk fabrikasını inşa ediyor. Fakat Tesla rakiplerine göre epey önde ve onu yakalamak isteyenlerin kendilerini farklılaştırmak için yeni fikirlere ihtiyaçları var.

Rivian’ın bu yöndeki çalışmalarından biri yeni bir patent başvurusu sonucunda keşfedilmiş. Teslarati sitesi tarafından bulunan patent için 2019’un Haziran ayında başuru yapılmış. Bu patentte elektrikli araçların (ister kamyonet veya SUV sınıfı olsun) sahip olması mümkün bir ‘Bakıcı’ (Guardian) modundan bahsedilmekte. ‘Otonom Bir Aracı Bakıcı Modunda Kullanmak İçin Sistemler ve Teknikler’ (Systems and Methods for Operating an Autonomous Vehicle in a Guardian Mode) başlığını taşıyan patentte, araçların kendi başına çocukları, yaşlıları ve zihinsel engelli kişileri güvenli biçimde bir yerden bir yere götürebilmesi için planlar anlatılmakta.

Patentte verilen bilgilere göre, aracı Bakıcı modunda çalıştırmak için kullanıcı önce bir varış noktası belirleyecek. Araç kullanıcının ‘Normal Sürüş Modu’ mu (Regular Driving Mode) yoksa ‘Bakıcı Modu’ mu istediğini soracak. Seçilen moda göre, otonom navigasyon işlevi farklı yol önerileri yapabilecek. Mesela çocukları okuldan veya akrabalardan alma gibi operasyonlar için seçilmiş yollar olacak.

Elektrikli Rivian araçları için otonom ‘Bakıcı’ modu

Bunun da ötesinde, araç içerisindeki yolcuları ekstra güvenlik önlemleri ile koruyacak. Mesela patent başvurusunda belirtildiği gibi, bir çocuğun ya da araçtaki başka bir yolcunun emniyet kemerini çıkartması veya pencereleri/kapıları açması engellenebilecek. Ayrıca otonom aracın varış noktası hedefini değiştirmek de mümkün olmayacak. Küçük yolcuların araç içi internetinden faydalanıp, uygulamalarda izinsiz para harcamasını engellemek için otonom araç müzik seçme ve e-ticaret sitelerine girme gibi engelleri de devreye alabilecek. Hatta yolcuların internet erişminin bile kapatılması söz konusu.

Bakıcı modundayken otonom araç ve ana kullanıcısı arasında bir iletişim kanalı da planlamış. Araç sahibi ebeveyn akıllı telefonunda araçtan gelen mesajlar alabilecek. Mesela araçtaki çocuk yolculuk sırasında pencere açmaya çalıştığında, araç sahibine bir izin talebi mesajı yollayabilecek. Ayrıca araç içindeki yolcuları izlemek için, araç içinden gerçek zamanlı video ve ses aktarımı da patentte yer alan fikirlerden.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.