btbilgi

Elektrikli motosikletler genellikle elektrikli arabalarla aynı yöntemlerle şarj edilir. Sürücü motorsikletini şarj istasyonuna yaklaştırır, araçtan iner ve şarj kablosunu alıp aracına takar. Bir de kablosuz şarj teknolojileri var tabi. Bu yöntem henüz kullanılmaya başlanmadı, çünkü deneme aşamasında. Otomotiv ve teknoloji firmaları bu alanda yenilikçi fikirlerini patentler ile koruma altına almaya devam ediyorlar. Bunlardan biri de BMW’nin elektrikli motorsiklet şarj projesi.

Alman devinin en son patenti, firmanın epey zekice bir çözüm peşinde olduğunu gösteriyor. Patent dokümanında anlatıldığı kadarı ile, BMW elektrikli motorsiklet şarj etme sistemlerinde kabloları ortadan kaldırmaya hazırlanıyor. Bu sisteme göre araç şarj istasyonuna gelip, park edip, yan ayağı indirildiği anda bataryası dolmaya başlayacak. İşin sırrı motorsikletin yan ayağında denilebilir.

Patent dokümanı içindeki çizime bakılırsa, BMW’nin elektrikli motosiklet modelleri için planladığı yan ayak içinde bir kablosuz şarj alıcısı bulunuyor. Normalde lastikler dışında bir motorsikletin yere değecek tek noktası yan ayağı veya orta sehpasıdır. Lastikler kauçuktan imal edildiği için kablosuz şarj için kullanılması mümkün değil. Kablosuz şarj alıcısı motorun altına takılırsa, bu sefer aktarılacak elektriğin verimi düşecektir, bu da şarj süresini artrıracaktır.

BMW’nin elektrikli motorsiklet şarjı için zeki çözümü

BMW şarj alıcısını yan ayağın altına takarak bunların hepsini bir seferde çözmüş. Elektrikli motorsiklet şarj istasyonuna gelince, sürücü motoru yerdeki kablosuz şarj vericisine göre park edecek. Yan ayağın altındaki parçanın, içinde bir kablosuz şarj bobini olan bu vericiye denk düşmesi önemli. Bu sayede alıcı ve verici arasındaki mesafe sıfırlanacak ve kablosuz verici maksimum güçle şarj yapmaya başlayacak.

Henüz bu sistemin bir motorsikletin bataryasını ne kadar zamanda doldurabileceğini bilemiyoruz. Seviye 1 şarj daha yavaş oluyor ve bütün bir gece sürebilir. Seviye 2 şarj ise daha hızlı ve bu özellliğe sahip Harley-Davidson LiveWire gibi elektrikli motorsikletlerin bataryası yaklaşık 40 dakikada dolabiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.