btbilgi

Akıllı telefonlar artık her türlü işimizi görmeye yarıyorlar. ‘Bu iş için bir mobil uygulama var’ cümlesinin bile geride kaldığı bir dönemdeyiz. 10 sene öncesindeki cihazlar ile şimdi arasında öyle büyük farklar var ki, artık kimse geriye dönüp onlardan birini kullanmak istemez. İşte Digital Trends de bu konuda bir rapor hazırlamış ve son 10 yılda akıllı telefonlarımızın kazandığı yeteneklerin listesini çıkartmış.

Mobil Ödeme

Mobil ödeme yöntemleri her geçen sene yayılıyor. Yakında neredeyse yanımızda kredi kartı veya banka kartı taşımak zorunda kalmayacağız. Hatta yakında normal kimlikleri bile dijital şekilde akıllı telefonlar içinde taşımak için uygulamalar gelecek.

Çevirmenlik

Gerçek zamanlı mobil çeviri yazılımları epeydir geliştirilmekteydi. Ama ancak son 10 yılda akıllı telefonlar için başarılı uygulamalar elde edilmeye başlandı. İşin içine yapay zeka ve doğal dil tanıma teknolojileri girdikçe daha da iyi sonuçlar alınıyor.

Bokeh Fotolar

Fotoğraflarda ‘bokeh’ tekniği, yani ön plandaki kişinin net ve arka planın bulanık olması uzundur kullanılmakta. Fakat 10 sene kadar önce bu tenikte foto çekmek için bir DSLR fotoğraf makinesi gerekliydi. Şimdi ise çoklu ve minik kamera lensleri sayesinde bu özellik telefonlarımızda da kullanılabiliyor.

Uber Çağırma

Eskiden telefonla taksi çağırmak vardı. Yeni nesiller ise akıllı telefonlardan Uber çağırmayı biliyor. 2011 yılında kurulan Uber tüm taksi kavramını değiştirdi ve paylaşımlı araç kullanımı trendini başlatan firma oldu.

Kablosuz Şarj

Kablosuz elektrik aktarımı konsepti, dahi biliminsanı Nikola Tesla’ya kadar geri gidiyor. Fakat son seneye kadar bu teknolojinin telefonlara uygulanması mümkün olmamıştı. Qi standartının oturması ile artık piyasaya sürülen birçok telefonda bu özelliği görmek mümkün.

Gelişmiş Sesli Komutlar

10 sene önce de bilgisayarlara ve cihazlara sesli komutlar verilebiliyordu. Ama artık akıllı dijital asistanlara karmaşık cümleler söyleyip, anlamaları sağlanabiliyor. İşin güzel tarafı, yapay zeka teknolojileri sayesinde bu özelliği akıllı telefonlarda kullanır hale geldik.

Akıllı Ev Yönetme

Akıllı ev çözümleri geliştikçe, bunların akıllı telefonlar ile entegrasyonu da hızla artmakta. Artık elinizdeki cihazdan evin ısısını değiştirebilir, geldiğinizde kapını otomatik açılmasını sağlayabilir veya ışıkları istediğiniz gibi açıp kapatabilirsiniz. Telefonlarımız akıllı evlerimizin akıllı merkezleri haline geliyor.

Rezervasyon Yapma

Bir restorana telefon açıp rezervasyon yapmak artk eski bir yöntem. Her geçen gün rezervasyon uygulamaları artıyor. Daha da ötesi, Google Asistan sizin adınıza bir restoranı arayıp, sesli şekilde masa bile ayırtabiliyor.

Konsol Kalitesinde Oyunlar

Akıllı telefonlar birer eğlence merkezi olarak da çok işe yarıyorlar. En basit oyunlardan en zorlayıcı grafikli karmaşık oyunlara kadar her şeyi bulmak artık mümkün. Mobil cihaz donanımları güçlendikçe, mobil konsollar yerlerini iyiden iyiye akıllı telefonlara bırakmış durumda. Konsollara AAA kategorisinde oyun üreten firmalar bile telefonları göz ardı edemez hale geldiler.

Streaming 4K Video

4K çözünürlükte video oynatmak, bir akıllı telefonun ekranına ve işlemcinin gücüne bağlı. Fakat bu videoyu internet üzerinden, hiç bir yere kaydetmeden canlı oynatabilmek ancak 4G ağlarının yayılması sonucu mümkün oldu. Yüksek çözünürlüklü bir TV kalitesinde filmler, avuçlarımızda izlemek normal hale geldi.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.