btbilgi

Sosyal medya platformları ilk ortaya çıktıklarından beri büyük değişimlere uğradılar. Şekilleri ve foknsiyonları değişti. Büyük ve küçük örnekleri oluştu, kategorilere ayrıldılar. Son 10 yılın internetine damgasını vuran sosyal medya, yeni 10 yılda nasıl bir değişim gösterecek? Sosyal ihtiyaçlar doğrultusunda uygulamalar geliştiren PeerBie firması, yeni dijital dünyada fırsatlar kadar risklerin artışıyla daha ‘niş’ ve güvenli ortamların öne çıkacağı düşüncesine sahip. Firmanın 2020 yılında sosyal medyada ön çıkacağını tahmin ettiği trendler aşağıdaki gibi sıralanıyor:

Daha küçük gruplar

Sesini daha çok duyurmak ve kendisiyle daha çok etkileşim isteyen kullanıcılar, artık daha özel iletişim kurabilecekleri mini yani ‘niş’ ve güvenli gruplara dahil olmak isteyecek. Sosyal medya kullanıcısı artık daha akıllı ve daha bilinçli. Kendine özel veriye daha hızlı ulaşmak istiyor, gerçek anlamda etkileşim beklentisi yüksek, kolayca fark edilebilen, takipçi ve beğeni sayıları ile değil, beklentileri ile öne çıkan bir profil sergilemek istiyor. Anons edilen değil, konuşan, fikir ifade eden, dinleyen, öğrenen ve öğreten olmak istiyor.

Video hala kral

Videolara olan ilgimiz devam etmekte. Kolay paylaşılması, eğlenceli olması, çabuk tüketilebilmesi gibi gerekçeler videolara olan ilgiyi her geçen gün artırıyor. YouTube, Google arama motorundan sonra ikinci en büyük arama motoru konumunda. Cisco’nun son araştırmaları 2020 yılında videonun internet trafiğinin yüzde 75’ini kaplayacağını ortaya koyuyor.

Daha demokratik sosyal medya

Gartner tarafından hazırlanan ‘2020 Yeni Teknolojiler’ raporunda ortaya konduğu gibi artırılmış gerçeklik (AR), yapay zeka (AI) ve makine öğrenmenin (ML) daha çok hayatımıza girmesi ile sosyal medyanın demokratikleşmesi ve çoklu tecrübe gibi kavramlar kavramdan önce davranışla hayatımızın bir parçası olacak ve yaşam pratiklerimizi değiştirecek.

Sahte haberlere son

Sosyal medya ve yapay zeka birlikteliği gönderilerin önceliği, hangi içeriğin kime gösterileceği gibi konularda şu anda çokça kullanılmakta. İlerleyen günlerde de ‘sahte’ haberlerin filtrelenmesi için kullanımının artacak. Bu sayede yanlış veriyle yaşanacak vakit ve verim kaybının önüne geçilecek.

Güvenlik önemli

Girdiğimiz her uygulama, platform ve kanal kendi algoritmalarını üretiyor ve davranışlarımıza özel bir deneyim sunmaya çalışıyor. Şimdiye kadar verinin bizi etkilemesine izin verdik. Bundan böyle hem kendi güvenliğimiz hem de varlığımızın sosyal medyadaki güven kriterini önemsemeye daha çok başlayacağız. Yaşanan güvensizlik krizleri ile artık kullanıcıların da dünya devlerinin de kişisel bilgilerin toplanış ve kullanım şekillerine titizlik göstermeye başladığını gördük. Bunun için ülkemiz dahil dünyada Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) alanında tedbirler alınıyor, yaptırımlar yasallaşıyor. Bu konuda daha çok gelişme ve haber duyacağız.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.