btbilgi

Geçtiğimiz Kasım ayındaki büyük online indirim kampanyalarındna aradıklarını bulamayanlar, şimdi şanslarını yılbaşı alışveriş döneminde arıyor. Tüketiciler sevdiklerine yeni yıl hediyeleri bulmaya çalışırken, siber suçlular da bu dönemden elleri boş çıkmamak için gizli operasyonlarını sürdürüyorlar. Siber güvenlik firması Bitdefender Antivirus, online dünyada uygun fiyatlı hediyeler arayan kullanıcılara yılbaşı öncesi son güvenlik tavsiyelerini veriyor:

Bildiğiniz site en iyisidir

En iyi fırsatlar bazen hiç duymadığınız web sitelerinden gelir. Ama bilmediğiniz bir web sitenin arkasında şüpheli kişiler olabilir ve aktardığınız tüm veriler an itibariyle online hesaplarınıza erişmeyi deneyebilecek üçüncü bir tarafın eline geçebilir.

Sanal kart tercih edin

Kredi kartları genelde banka kartlarına göre daha fazla koruma sağlıyor. Fakat sanal kartlar online alışverişlerde güvenlik açısından ikisinin de üstüne çıkmakta. Sizin belirlediğiniz düşük limitlere sahip sanal kartların bilgisi çalınsa bile, kolayca silinip yenisi açılabilir.

Yılbaşı temalı mesajlara dikkat

İyi niyetli gibi gözüken tebrik kartlarının arkasında da kötü planların olabileceğinden şüphe etmek gerekli. Düşünmeden girilen linkler, kullanıcıları virüs bulaştıran sitelerin avı haline getirebilir. Tuhaf duran mesaj alınca, bir tanıdıktan ble gelse kendisi ile iletişime geçip teyit edin.

Abartılı kampanyalar şüphe çekmeli

Eğer gördüğünüz bir indirim gerçek olamayacak kadar cazipse, büyük bir olasılıkla gerçek değildir. İndirimin gerçek olduğunu düşünüyorsanız, yeni bir tarayıcı açarak web sitesinin adresini doğrudan bu adres çubuğuna yazın.

E-postalardaki tuzaklar

Kimlik avı saldırıları, insanlardan kişisel bilgilerini almanın en yaygın yolu. Siber suçlular büyük online indirim dönemlerinde gerçeğine birebir benzeyen paravan siteler aracılığı ile kullanıcıları tuzağa düşürmeye çalışıyorlar.

Ücretsiz Wi-Fi noktalarını kullanmayın

Siber dolandırıcılar tarafından kontrol edilen ücretsiz bir Wi-Fi ağına bağlandığınızda cihazınızdaki kritik bilgileri farkında olmadan dolandırıcılara kaptırabilirsiniz. Eğer ücretsiz bir Wi-Fi ağına bağlanmak zorundaysanız, mobil güvenlik çözümü içeren bir VPN ile bağlantı kurmayı unutmayın.

Web sitesi yerine uygulama

Siteler yerine mağazanın uygulamasını kullanmak, uygulamaların ele geçirilme ihtimali daha düşük olduğundan satın alımları daha güvenli kılıyor. Eğer mutlaka site üzerinden alışveriş yapmak istiyorsanız, alışveriş yaptığınız sitenin SSL sertifikası kullandığından emin olun.

HTTPS işareti arayın

Online alışveriş genellikle hassas bilgilerin web siteleriyle paylaşılmasıyla yapılır. HTTP bağlantılar üzerinden gönderilen veriler ise şifrelenmez. Online alışveriş yaptığınız sitede HTTPS yoksa verileriniz tehlikeye gireblir.

Çift faktörlü kimlik doğrulama

Çift faktörlü kimlik doğrulama, önemli bir hesabı güvence altına almak için idealdir. Siber dolandırıcılar bir hizmet için sizin giriş bilgilerinizi ele geçirmiş olsa bile, telefonunuz veya e-postanıza da erişmesi gerekeceği için daha fazla güvende olursunuz.

Güçlü şifreler

Güvenlik uzmanlarının asla bıkmadan tekrarladıkları bu uyarı hala geçerli. Özellikle online alışveriş yapacağınız siteler için karmaşık şifreler kullanın. Aynı şifreyi birden fazla web sitesinde ve e-posta hesabınızda kullanmayın. Farklı hesaplarda birbirinden değişik, uzun, rakam ve harf kombinasyonlarıyla oluşturulmuş güçlü şifreler kullandığınıza emin olun.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.