btbilgi

Dokunmatik ekranlar artık sadece elimizin altındaki telefonlar ve tabletlerle sınırlı değil. Alışveriş merkezlerindeki bilgi ekranlarından dizüstü bilgisayarlara kadar her yerde kullanım alanı buluyorlar. Fakat biliminsanları bu kadarının yeterli olmadığını düşünüyor. Yeni geliştirilen bir ultrason (yüksek frekanslı ses) teknolojisi, elimizin değebildiği her yeri bir dokunmatik ekrana çevirme kapasitesine sahip. UltraSense Systems’ın bu teknolojiyi kullanarak planladığı çözümler, nesnelerle etkileşim türlerimizi baştan aşağıya değiştirebilir.

UltraSense Systems bu teknolojiyi yaklaşık bir kalem ucunun boyutu büyüklüğünde bir çipe yerleştirmeyi başarmış. Çipin entegre edileceği her şey dokunmatik bir arayüze dönüştürülebiliyor. İster metal, cam, ahşap ve plastik olsun, potansiyel olarak çipin içine giremeyeceği hiç bir şey yok. 2020’de tüketici cihazlarına dahil edilmeye hazır olması planlanan çip, fiziksel düğmeler, butonları ve benzeri kontrol araçlarını tamamen ortadan kaldırabilir. En basitinden, duvara ya da mobilyalara gömülü dokunmatik ışık düğmeleri hayal edebilirsiniz.

Firma geliştirilen ultrason çiplerinin parmak baskısının varlığını tespit etmek için küçük ses dalgaları kullandığını söylüyor. Firmaya göre çipler nem, kir, yağ veya sıvılar tarafından olumsuz etkilenmiyor. Ayrıca çok az enerji harcıyorlar ve çalışmak için harici bir başka işlemciye de ihtiyaç duymuyorlar. Kullanıcıların eldiven giymesi, çiplerin entegre edildiği cihazların herhangi bir kumaşla kapatılması durumunda bile çipler parmak baskısını saptayabiliyorlar.

Her ne kadar bu teknoloji akıllı telefonlarda yeni kullanılmaya başlanan ekran altı parmak izi tanıma yöntemine çok benzese de, ondan daha kapsamlı. Kulanım alanı akıllı telefonlarla sınırlı da değil. UltraSense Systems çiplerin akıllı saatlere, AR/VR gözlüklerine, tıbbi cihazlara, IoT ürünlerine, otomobil kapı kollarına ve direksiyonlarına eklenmesini de mümkün görüyor. Bu sayede fiziksel butonlara olan ihtiyaç ortadan kakablir, mekanik butonların bozulması ile uğraşılmaz, üretim maliyetleri de düşürülebilir. Çiplerin akıllı telefonlarda, tabletlerde ve dizüstü bilgisayarlarda kullanım alanlarının çok geniş olacağını tahmin etmek zor olmasa gerek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.