btbilgi

Teknoloji ile birlikte gelen değişim, hem bireylerin hem de kurumların hayatlarını epeyce değiştirdi. Buna bağlı olarak ürün ve hizmetlerde de büyük bir değişim görüyoruz. Üreticiler artık cihazlara işlev doldurmaktansa, kullanıcıların daha hoşuna gidecek, daha yalın ve sade deneyimlere doğru yöneliyorlar. Tasarımcılar ise bu doğrultuda karmaşıklıktan uzaklaşıp, yaşam alanlarını boşaltmak ve gereksiz çizgileri silmek peşindeler. Artık hayatımızda dijital tasarım anlayışının etkilerini görmeye başlıyoruz.

Akıllı baston WeWalk ve interaktif yüzey kontrol sistemi Wollox’un tasarımcısı Mete Mordağ, yeni çağda karşımıza çıkan dijital tasarım trendlerinden bahsediyor. Bunlar sıradışı estetik, nesnelerde doğa esintisi, modüler ve kompakt tasarımlar ile akıllı ürünler şeklinde özetlenmiş.

Yeni estetik arayışı

Yeni kuşak tüketiciler çok daha bilinçli, daha özenli, parasının karşılığında en yüksek kalite ve değeri arıyorlar. Ayrıca ürün tasarımlarında formun, estetiğin çok daha farkında; estetik değerleri çok daha ileri, bu alanda çok daha seçici yeni nesilleri cezbetmek için sadece sıradışı malzemeler veya sıradışı fonksiyonlar yeterli değil, sıradışı bir estetik de gerekiyor.

Doğadan esinlenme

Mordağ’a göre yuvarlak formlar hacim/malzeme ve mukavemet/malzeme oranlarını yukarı çektiğinden, teknolojinin gerektirdiği üst düzey verimliliğe belli bir noktadan sonra cevap verebilen yegane tasarımlar oluyorlar. Bu sebeple teknoloji ve tasarım, görsel evriminde doğadan esinlenilen akışkan çizgileri talep etmeye başlıyor.

Modüler tasarımlar

Daralan alanlar, sürekli yer değiştiren taşınan yaşam ve iş ortamları beraberinde modüler ve uyarlanabilir tasarımların yükselişini getiriyor. Kompakt tasarımlar da son dönemde tasarım trendleri arasındaki önemli başlıklardan. Koca kulaklıkları kulak içine sığan ufak noktalara dönüştüren teknoloji, veri aktarımını doğrudan insan üzerine entegre edebilmenin kıyısına gelmiş durumda. Bu yolda taşınabilir, giderek ufalan tasarımları daha da çok görmeye devam edeceğiz.

Akıllı ürünler

Geleceğin bir başka trend konusu da yaşam alanlarımıza giren, onları şekillendirmeye başlayan akıllı ürünler. Sadece akıllı telefonlar, akıllı TV setleri veya akıllı buzdolaplarından bahsedilmiyor. Bu akıma örnek olarak Wollox’un her türlü yüzeyi interaktif bir arayüze çeviren cihazı verilmiş. Buna benzer yenilikçi çözümler insanların günlük hayatlarındaki cihazlara yepyeni bakış açıları getirmeye ve yeni davranışlar geliştirmelerine yarayacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.