btbilgi

2018 yılının sonlarında yayımlanan gelecek sene trendleri raporlarında yapay zekaden epeyce söz edilmekteydi. 2020’un trend raporlarında da en çok bahsedilen gelişmeler yapay zeka (Artificial Intelligence – AI) alanlarında gibi gözüküyor. İster robotik teknolojisi, isterse de siber güvenlik olsun yapay zekanın girip kalıcı bir değişim yaratmayacağı bir sektör yok gibi. Dijital pazarlama ve chatbot teknolojileri firması CBOT ise, yapay zekanın 2020 yılında en fazla perakende sektörünü etkileyeceğini savunmakta.

AI Endeksi 2019 Yılı Raporu’na (2019 AI Index) göre, 2019’da dünya genelinde özel sektördeki yapay zekaya yatırım 70 milyar doları aşmış. Aynı raporda yapay zeka konferanslarına katılımın da yıllık olarak yüzde 30 arttığı belirtilmekte. 2020’nin bile ötesini geçen planlayan şirketlerin, önceliklerini yapay zekaya verdiği ve bu alandaki çözümleri tercih edecekleri öngörülüyor.

CBOT firması 5G teknolojisinin hızlandıracağı dijital dönüşüm stratejileri çerçevesinde, bu teknolojilerin hemen hemen her kurum için sorunların çözümünde daha fazla işe yarayacağını düşünüyor. Ayrıca daha iyi iş süreçlerinin ortaya çıkmasında ve müşteri deneyiminin iyileştirilmesinde etkili bir rol oynayacak. 2020 yılında artık araştırmaların yerini uygulama ve üretimin alması beklenmekte.

Yapılan tahminlere göre, 2020’de yapay zekalar sadece müşteri deneyimini değil aynı zamanda çalışan deneyimini (Employee Experience – EX) de önemli ölçüde geliştirecek. Örnek olarak çağrı merkezleri verilmiş. Birden fazla kanaldan otomatik olarak ve anında veri toplama, analiz etme ve eyleme geçirme yeteneğinin bu alanda çok işe yaraması beklentisi var. Yapay zeka çözümleri çağrı merkezi çalışanlarının müşteri taleplerini daha hızlı, kolay ve doğru bir şekilde ele almasını ve tatmin edici çözümler sunmasını sağlayacak denilmekte.

CBOT’a göre önceden genel olarak verilerin toplanması ve sınıflandırılması için tercih edilen bu teknoloji, 2020 ve sonrasında perakende sektöründe verilerin işlenerek müşteri deneyiminin kişiselleştirilmesinde önemli bir rol oynayacak. Pek çok perakendeci yapay zeka tabanlı uygulamalardan elde edilen bilgileri fiyatlandırma, tedarik zinciri ve mağazacılık için işlem yapılabilir şekle getirecek. 2020 yılında yapay zekayı kullanan perakende şirketleri iş süreçlerini (çalışan yönetimi, BT hizmeti yönetimi veya uyumluluk düzenleme yönetimi gibi) otomatikleştirecek. Aynı zamanda daha iyi envanter ve teslimat yönetimi sağlayarak, mağazaların sorunsuz ve verimli bir şekilde yönetilmesi sağlanacak. 2020 sonunda perakende şirketlerinin yüzde 70’inin bir dijital asistana sahip olacağı öngörüsü de mevcut.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.