btbilgi

Donanım fiyatları yüksekken ve ekran kartları daha güçsüzken, bilgiayarlarımıza ikinci bir ekran eklemek pek mümkün değildi. Eskiden lüks gibi görünen bu özellik, şimdi ise kulağa pek normal geliyor. Çeşitli uygulamaları ikinci ekrana koyarak bilgisayarınızın işlevselliğini anında katlayabilirsiniz. Peki ya artık elimizden düşürmediğimiz akıllı telefonlarımızda da aynı rahatlığı istersek ne yapacağız? Ne yazık ki telefonların ekran alanını iki katına çıkartan modeller daha yeni yeni piyasaya sürülüyor ve genelde pahalılar. Ama neyse ki castAway gibi yenilikçi fikirler var.

castAway isimli kılıf, PC’deki çoklu ekran özelliklerin benzerini akıllı telefonunuza taşımanın pratik ve ucuz bir yolunu sunuyor. Tüm akıllı telefonlarla çalışabilen bu özel kılıf, aslında mobil cihazlara çoklu görev becerileri ekleyen güçlü bir Chromium tabanlı tablet denilebilir. Ürünün yaratıcısı, elektronik endüstrisinin 40 yıllık emektarlarından Ken Mages. Mages yanına Microsoft ve Intel’den iki eski yönetici ve Dell’in eski endüstriyel tasarım müdürü Joe Jasinski’yi almış.

Kılıfın barındırdığı ikinci ekran, patent başvurusu yapılmış özel bir manyetik menteşe tasarımı ile gövdeye bağlanıyor. castAway’in ikinci ekranı tek bir boyda değil, farklı ekran büyüklüğüne sahip telefonlara uyumlu olması için üç modelde geliyor:

  • S modeli: 5,8 inç ekranlı telefonlar için (iPhone 6, 6S, 7, 8, X, XS, XR, 11 Pro / Samsung S7, S8, S9, S10, Note 7 / Google Pixel, Pixel XL, Pixel 2, Pixel 3, Pixel 3a, Pixel 4 ve benzeri)
  • L modeli: 6,3 inç ekranlı telefonlar için (iPhone 6 Plus, 6S Plus, 7 Plus, 8 Plus, XS Max, 11 Pro Max / Samsung S8+, S9+, S10+, Note 8, Note 9, Note 10 / Google Pixel 2 XL, Pixel 3 XL, Pixel 3a XL, Pixel 4 XL / OnePlus 6, 6T ve benzeri)
  • XL Modeli: 6,9 inç ekranlı telefonlar için (Samsung Note 10+ / OnePlus 7 Pro, 7T, 7T Pro ve benzeri)

castAway kılıfının yüksek çözünürlüklü kapasitif dokunmatik ekranı, kablosuz Wi-Fi ve Bluetooth bağlantıları, ön ve arka kameraları ile ses çıkışı bulunmakta. Kılıfın tüm iOS veya Android telefonlara bağlandığı, akıllı telefonu çıkartsanız bile ekranın çalışmaya devam edeceği belirtilmiş. Üzerindeki entegre SD kart yuvası sayesinde telefonun depolama alanı genişliyor. Böylece çok yer kaplayan fotoğrafları ve videoları telefondan boşaltmak kolaylaşacak. Eğer gerekirse kılıfın içindeki dahili batarya, akıllı telefonu şarj için de kullanılabiliyor.

İkinci ekran sayesinde aynı anda birden fazla uygulamayı açabilir, öğeleri ekranlar arasında kopyala/yapıştır yapabilir ve her iki ekrandan aynı dosya ve fotoğraflara erişebilirsiniz. Önyükleme seçenekleri ile ikinci ekran daha büyük bir klavyeye, bir işaretleyiciye veya dokunmatik oyun kontrol cihazına da dönüşebiliyor. Eğer cihazınızı büyük bir bilgisayar ekranına bağlamaya ihtiyacınız varsa, özel tasarımlı bir de dock aksesuarını ektra satın alabiliyorsunuz. castAway seri üretime geçmek için bir IndieGoGo kitlesel fonlama kampanyası ile önsipariş topluyor. İlk ürünlerin 2020 yılının Mayıs ayında müşterilere yollanması planlanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.