btbilgi

Siber suçluların geçtiğimiz iki yılda ABD’de birçok belediyeye ve şehir yönetimine saldırdığını gördük. Bunların arasında en çok ses getirenler, büyük zarar gören Atlanta, Teksas ve Louisiana saldırıları olarak gösterilebilir. En yeni kurban ise New Orleans şehir olmuş. Belediye saldırılarında istenen fidyeler milyonlarca dolara kadar çıkabiliyor ve her türlü şehir altyapısına zarar veren sonuçları oluyor. New Orleans ise 13 Aralık Cuma günü yaşadığı saldırıdan sonra radikal önlemler alacak kadar ciddi bir sorunla karşı karşıya.

Şehir yönetimi fidye yazılımı saldırısı ve kimlik avı postaları farkedildiği anda olağanüstü hal ilan etmiş. Şüpheli etkinliklerin tespiti üzerine belediye bilgisayarlarının çoğu kapatılmış. Fidye yazılımının herhangi bir sistemi tehlikeye atıp atmadığı açıklanmamış. Fakat New Orleans Belediye Başkanı LaToya Cantrell, geçtiğimiz hafta sonu yaptığı açıklamada saldırıyı doğrulamış. Yine de bariz bir fidye talebi olmadığını ve çalışanların giriş bilgilerini teslim etmeleri için kandırıldığına dair kanıt bulunmadığını söylemiş.

Orleans Parish İletişim Bölgesi (acil durum hatlarını idare eden birim) ve mahkemelerin bu saldırıdan etkilenmemiş olduğu ifade ediliyor. Belediye kurumlarındaki yetkililerin, bilgisayarlar tekrar çalışır hale gelinceye kadar işlerini kağıt ve kalem ile geleneksel biçimde yürütmeye devam ediyorlar. Şehir çapında takılı olan güvenlik kameralarından görüntü de alınabilmekteymiş. Şehrin emniyet ve itfaiye birimlerinin de saldırıda zarar görmediği bilgisi verilmekte.

Bilgisayarların ne zaman çalışır hale geleceğine, acil durumun ne zaman kaldırılacağına veya suçluların kim olduğuna dair ayrıntılı bilgiler verilmemiş. İşin içinde kolay para kazanmak isteyen basit siber suçlulardan, ABD kurumlarına zarar vermek isteyen yabancı ülke siber saldırganlarına kadar birçok ihtimalin araştırılmakta olduğu aktarılmakta. Araştırmalar hem eyalet hem de federal istihbarat kurumları tarafından devam etmekteymiş.

Daha ilk saldırı izleri saptandığı anda belediye bilgisayarlarını hemen kapatılması ve acil durum önlemlerinin uygulanması, New Orleans’ın şehir yönetiminin başarılı bulunmasına sebep olmuş. Şehir yönetimi CIO’su Kim LaGrue fidye saldırısına karşı dayanıklı olmalarının ana nedenini, sonbaharda tüm kurumlarda gerçekleştirilen bir güvenlik eğitimine bağlıyor. Ayrıca New Orleans’ın Katrina Kasırgası gibi doğal afetlerdeki kazandığı deneyimin, çevrimdışı çalışma becerisi sağladığı da belirtilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.