btbilgi

ABD kökenli online perakende devi Amazon, yavaş yavaş ülkenin lojistik sektöründe de dev bir güç haline geliyor. Son 10 yılda lojistik faaliyetlerini devamlı büyüten firma, artık kendi kendine yeter hale gelmiş durumda. Yeni bir rapora bakılırsa firma ABD dahilinde yaptığı satışların teslimatının yarısından fazlasını kendi olanakları ile gerçekleştiriyor.

Amazon artık kendi yük gemilerini ve kargo uçaklarını işletmekte. Lojistik zincirinin her ucuna hükmetme beerisini kazanan firma, FedEx ve UPS gibi şirketlerle olan ilişkisini azaltmaya başladı. CNBC’nin yayımladığı Morgan Stanley raporuna bakılırsa, firma yılda 2,5 milyar paketi kendisi dağıtıyor. Karşılaştırma olarak, FedEx’in yıllık 3 milyar paket ve UPS’in 4,7 milyar paket dağıttığı bilgisi verilmiş. Amazon’un kendi dağıtım miktarı 2018’de yüzde 20 civarıyken, son bir yılda ikiye katlandığı belirtilmekte.

Raporda 2022 yılı için yapılan öngörülere de yer verilmiş. Buna göre 2022’de Amazon ABD çapında yılda 6,5 milyar paket dağıtıyor olacak. Ona karşılık UPS’in 5 milyar paket dağıtması ve FedEx’in ise 3,4 milyar paket dağıtması beklenmekte.

CEO Jeff Bezos geçtiğimiz Ekim ayında bir açıklamasında şunu söylemiş: “Müşteriler Prime’ın teslimat süresinin iki günden bir güne inmesinden memnunlar. Bu sene boyunca bir günlük ücretsiz teslimat fırsatından yararlanarak milyarlarca sipariş verdiler. Bu oldukça büyük ve uzun vadeli bir yatırım. Ayrıca müşteriler için doğru bir karar.”

The Verge sitesi Amazon’un yıllar boyunca FedEx ve UPS’e on milyarlarca dolarlık ödeme yapmış olduğunu hatırlatıyor. Bu sebeple firma artık kargo şirketlerinden olduğu gibi, mallarını deniz ve hava yoluyla ürün taşıyan başka lojistik şirketlerinden de uzaklaşmakta. Firma 2016 yılında Prime Air kolunu kurdu ve işletmeye başladı. Bu bölüm hem firmanın tüm havayolu lojistik operasyonlarını idare ediyor, hem de merakla beklenen uçan dron araçları ile kargo teslimatı denemelerini gerçekleştiriyor.

Tüm bunlara rağmen, firmanın kendi lojistik faaliyetlerini yürütmesinin epeyca pahalıya geldiği de aktarılmakta. Ekim ayındaki finansal duyuruda, 2019’un Haziran-Eylül dönenimdeki üç ayda yüzde 50 daha fazla harcama yapmış olduğu ifade edilmiş. Bu da sırf lojistik masrafları için 9,6 milyar dolar masraf demek. Yine de Amazon durumdan memnun ve gerek müşteri memnuniyeti, gerekse de tüm işlerini kendi kontrol edebiliyor olması açısından daha verimli durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.