btbilgi

Google dünya üzerinde farklı dilleri konuşan insanların iletişimini geliştimek için uğraşıyor. Popüler dijital asistanı olan Google Asistan bu iş için görevlendirilmişti. 2019’un Şubat ayından beri Asistan’ın bir çevirmen modu var. Ama şimdiye kadar sadece Google Home, Nest Home ve akıllı saatler gibi akıllı ev cihazlarında kullanılabiliyordu. Google şimdi bu beceriyi akıllı telefonlardaki Asistan’a da getiriyor.

Bu haftadan itibaren dünya çapında Android ve iOS işletim sistemlerindeki Google Asistan uygulaması tercüman moduna kavuşuyor. Mobil cihazlara da gelen özellik sayesinde toplamda 44 dilde gerçek zamanlı çeviri yaptırmak mümkün. Bu dillerin içinde dünya çapında çok konuşulan büyük diller dışında Türkçe, Lehçe, Slovakça, Vietnamca ve Tagalog dili (Filipinler) de bulunmakta.

Google Asistan çevirmen modu ile basitçe bir cümle söyleyip, istediğiniz dilde sesli biçimde okunmasını sağlayabilirsiniz. “Ok Google” komutundan sonra çeviri yapılmasını istediğiniz dile göre komut verin,  mesela “Japonca konuşmama yardım et” diyebilirsiniz. Çevirmen devreye girecek ve sizden kelime veya cümle bekleyecektir. Söylediğiniz şeyi anladıktan sonra da yüksek sesle seçtiğiniz dildeki karşılığını aktaracak. Karşınızdaki kişi konuşacağı zaman da mikrofon düğmesine dokunarak onun cümlesini kaydedebilirsiniz. Yapay zeka destekli tercüman hızlı şekilde onu da sizin dilinize çevirecektir.

Eğer gürültülü bir ortamdaysanız ve söyledikleriniz Asistan tarafından anlaşılmıyorsa, o zaman klavyeden giriş yaparak da çeviriyi sağlamak mümkün. Çevirilmiş metin hem ekranda görünecek, hem de sesli okunacaktır. Android cihazlarda Asistan işletim sistemine gömülü geliyor, fakat iOS işletim sistemli cihazlarda kullanmak için Google Asistan uygulamasını indirmeniz gerekli. Bundan sonra artık dilini konuşmadığınız ülkelerde tatil yapamamak gibi bir sınırlama kalmamış durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.