btbilgi

Artırılmış gerçeklik (AR) yavaş yavaş kurumsal ve bireysel hayata girmeye başlıyor. Teknolojik gözlüklerle gerçek hayat ve dijital öğelerin birleştirilmesine dayanan bu çözümler, bir yerden sonra otomobillerimizde de yer alabilir. Daha şimdiden lüks markaların çeşitli modellerinde HUD (Heads-up Display) denilen küçük sanal ekranlar bulunmakta. Futurus firması bu sistemi geliştirip tüm ön cama yaymayı ve üzerine bir de interaktif yapmayı hedefliyor.

Pekin merkezli Futurus’e göre yakın geleceğin arabalarında artırılmış gerçeklik destekli ön camlar görmek söz konusu olacak. Firma 2020’nin Ocak ayında ABD’de gerçekleşecek CES fuarında bu teknolojiyi tanıtacak ve geliştirdiği ön cam projeksiyon teknolojisini sunacak. Teknik olarak bu camlar 60 dereceye kadar görüş alanı, 80 piksel/derecelik çözünürlük ve 15 bin Nit’e kadar parlaklık verebiliyor. İmaj derinlik mesafesi ise 1,5 metreden sonsuza kadar uzanmakta.

Böyle bir ekranda birçok şey yapmak mümkün. Mesela navigasyon öğelerini arabanın ön konsolundaki küçük bir ekrandan tüm cama taşıyabilirsiniz. Otomobil sistemleri tarafından algılanan tehlikeleri anında uyarı verebilir, şerit ayrımlarını aydınlatabilir veya bilgi ve eğlence ekranlarını ön cama yansıtabilirsiniz. Futurus’un üzerine uğraştığı bir başka özellik ise, ön camın yolcular için dev bir eğlence perdesine dönüştürülmesi olacak. Ama bu modda sürücünün dikkatinin dağılmaması için ekran sadece belli açılardan görüntülenebilecek.

Futurus ile arabanızın ön camı dev bir AR ekranı

Başka ilginç bir özellik ise, interaktif AR ekranında sanal asistanların bulunması. Burada Alexa ve Google Assistant gibi popüler dijital asistanların üç boyutlu versiyonlarını hayal edebilirsiniz. Araç içi destek ve eğlence sistemlerini kişiselleştirmek için ideal bu asistanlar, teorik olarak her türlü şekle ve görüntüde gelebilirler. Asistanlar aracılığı ile sürücüler dikkatleri dağılmadan her türlü araç işlevine ulaşabilir, sesli komutlar verebilir ve sürücü durumunu gözleyip onlara yoruldukları zaman dikkat hatırlatmaları yapabilirler.

Futurus şu anda bu ürünü seri üretime sokmak için büyük küresel otomobil üreticileri ile çalıştığını iddia etmekte. Ne yazık ki henüz hangi markalarla çalışıldığı bilgisi verilmemiş. Ama bu ön cam projeksiyon sistemlerini birkaç yıl içinde seçkin modellerde görmeye başlayabiliriz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.