btbilgi

Dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma platformlarından olan WhatsApp, eski akıllı telefonlara olan desteğini yavaş yavaş bitiriyor. Verilen resmi bilgiye bakılırsa, uygulama 1 Şubat 2020’den itibaren Android Gingerbread 2.3.7 (ve daha eski sürümler) ile iOS 8 (ve daha eski sürümler) işletim sistemi barındıran cihazlarda çalışmayacak. Bu kategoriye giren cihazlar 2011 ve önceki yıllarda piyasaya sürülmüş Android ve iPhone telefonlarını içeriyor.

‘Diğer işletim sistemlerine destek’ başlıklı SSS (FAQ) bölümünde belirtildiğine göre, Facebook’un sahip olduğu uygulama Şubat’tan itibaren sadece Android Ice Cream Sandwich 4.0.3 (ve üzeri sürümler) ve iOS 9 (ve üzeri sürümler) içeren akıllı telefonlarda kullanılabilecek. Ayrıca KaiOS 2.5.1 (ve üzeri sürümler) içeren seçme telefonlar da WhatsApp uygulamasını çalıştırabilecekler. Bunlar arasında özellikle Hindistan’da satılan JioPhone and JioPhone 2 modelleri var.

WhatsApp belirtilen eski işletim sistemlerine olan desteği tamamen kaldırmayı planlıyor. Uygulama içindeki herhangi bir işlev önceden firma tarafından uyarı verilmeden kapatılabilir veya durdurulabilir. Şubat 2020 itibarı ile Android 2.3.7 ve iOS 8 kullanan telefonlarda mevcut hesapları yeniden doğrulama seçeneği de kapatılacak. En önemlisi ise, bu işletim sistemlerine sahip cihazlarda uygulamaya güvenlik güncellemeleri gelmeyecek. Yani eski cihazlar daha ciddi bir siber güvenlik riski ile karşı karşıya kalabilir.

2011’den daha yeni piyasaya sürülmüş bir telefona sahip kullanıcılar, eğer hala belirtilen eski işletim sistemi sürümlerini kullanıyorlarsa, en kısa zamanda güncelleme yapmaları tavsiye ediliyor. Böylece WhatsApp bu cihazlarda bir süre daha kullanılabilecek. Facebook uygulamanın Windows Phone platformu desteğini ise 31 Aralık’tan itibaren tamamen durduracak. Zaten Microsoft daha fazla bu işletim sistemini ve cihazlarını desteklemediği için, başka uygulamalar da bu platformdan 2020’den itibaren desteklerini kesecekler.

Uygulamanın eski sürümlerindeki sohbet geçmişini mobil platformlar arasında aktarmak da mümkün değil. O yüzden sohbetleri, paylaşılan ortamları ve benzer verileri saklamak isteyen kullanıcıların, bunları bir e-posta eki olarak dışa aktarması gerektiği belirtilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.