btbilgi

Gelişmekte olan ülkelerde hızlı nüfus artışı, gelişmiş ülkelerde ise ortalama yaşam süresinin uzaması gelecek açısından sorunlar oluşturan konular. Bunlar ve benzeri problemler sağlık hizmetleri için varolan talebi arttırıyor. Sağlık sektörü tüm sağlık sorunlarının hastanelerde çözülemeyeceğinin bilincinde. Bu yüzden de teknolojinin getirdiği çözümlere büyük ihtiyaç bulunmakta.

Küresel sağlık sektöründeki değişimi inceleyen uluslararası denetim, vergi ve danışmanlık şirketi KPMG, bu alandaki trendleri ele alan bir rapor hazırlamış. Rapora göre 2030 yılına kadar dünya genelindeki 60 yaş ve üzeri nüfusun 1,4 milyara ulaşacağı öngörüsü söz konusu. Halen 80 yaş ve üzerindeki nüfusun 125 milyon olduğu aktarılmış. 2050 yılına gelindiğinde bu sayının 434 milyonu bulması bekleniyor. Yaşlanan nüfus sağlık hizmetlerindeki talebin ve maliyetin ciddi şekilde artmasına yol açmakta.

Teknoloji sayesinde artık sağlık hizmetleri merkezi yapılardan uzaklaşıp evlere doğru yayılabilmekte. Raporda hastanelerin acil servislerinin çok yoğun çalışıyor olmasına rağmen, bazı şikayetlerin hastaneye gelmeden de tedavi edileceği saptamasına yer verilmiş. Sağlık hizmetlerinin evlere doğru yayıldığı bir sistemde, geleneksel hizmetler üzerindeki baskı azaltılabiliyor. Sektörde benimsendiği belirtilen ‘Entegre Sağlık Sistemi’ adı verilen bu yöntemde, tek seferlik tedavi uygulamak yerine hastanın genel sağlık durumunu merkeze alan bir anlayıştan yola çıkılıyor. Hastane dışı hizmetlerde ‘hastane öncesi’, ‘hastane dışı’ ve ‘hastane sonrası’ şeklinde üç aşamalı bir model var.

Rapora göre teknoloji geleneksel sağlık hizmetleri modellerini değiştirmekle birlikte, sektörde inovatif çözümler sunan örneklerin artmakta olduğuna dikkat çekilmiş. Bunların başlıcaları şu şekilde sıralanmakta:

  • Telefon uygulamaları üzerinden hasta rehberliği,
  • Giyilebilir medikal teknolojiler,
  • Uzaktan doktor kontrolü, teşhis ve reçete imkanı,
  • Hasta iletişim ağları,
  • Sensörler ve ev cihazları aracılığı ile uzaktan hasta takibi,
  • Biyometrik veri akışı sağlayan çipler,
  • Hastaların hastane sonrası bakımları için robot refakatçiler,
  • Terapilerin VR ve AR gibi yenilikçi metodlarla evlerde gerçekleştirilmesi.

Bu benzeri teknolojiler sayesinde hasta daha kısa sürede taburcu edilebilmekte. Nekahat ve iyileşme dönemini evinde geçirmesi sağlanıyor ve hastanede bakım için uzun yatış süreleri ortadan kalkıyor. Böylece hem maliyetler düşürülecek, hem de sağlık uzmanlarının verimi en gerekli noktalara kanalize edilebilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.