btbilgi

Teknoloji hızla değişirken, tehdit çeşitliliği de aynı hızda ilerlemekte. Asya-Pasifik (APAC) ülkelerinden temsilcilerin katıldığı bir araştırma bu konuda şirketlerin bakış açısını ele alıyor. Siber güvenlik kuruluşu ESET’in Çin, Hong Kong, Hindistan, Japonya, Endonezya, Tayvan ve Tayland çapında gerçekleştirdiği kurumsal güvenlik çalışmasında ortaya çıkan en önemli bulgu: Her güvenlik ihlali şirketlere ortalama 100 bin dolardan fazla kayıp anlamına geliyor.

Araştırma raporuna bakılırsa neredeyse her beş katılımcıdan biri geçtiğimiz iki yıl içinde kimlik avı e-postası, kötü amaçlı yazılım ve insan hatası gibi eylemler sonucunda en az altı güvenlik ihlali ile karşılaşmış. Raporda ön plana çıkartılan nokta, firmaların kendi başlarına almaya çalıştıkları önlemlerin yeterli olmaması. Nihayetinde tüm gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için siber güvenlik konusu çok önemli bir hal almış durumda. Bu yüzden de AB’nin GDPR düzenlemesi ve bizim KVKK’mız gibi yasaların yükseldiğini görüyoruz.

Araştırmaya katılanların üçte ikisi, ülkelerinin siber güvenlikle ilgili güçlü bir yönetmelik çerçevesi olmasının son derece önemli olduğuna inanmakta. Fakat burada problem, siber güvenlik düzenlemelerinin anlaşılmasındaki ve uygulanmasındaki zorluklar.

Çalışmanın gerçekleştirildiği ülkelerde siber güvenlik yönetmeliklerine bakış açısı oldukça değişebilmekte. Mesela Endonezya yönetmelik taraftarıyken, Japonya bunu bir öncelik olarak görmüyor. Japon hükümeti IoT cihazlarını test etme ve siber güvenlik yönergelerini gözden geçirme gibi eylemlerle ülkenin olası siber saldırılara hazırlıklı olmasını sağlasa da, katılımcıların yüzde 57’si revizyonun herhangi bir iyileşmeye yol açacağına şüpheyle yaklaşıyor denilmekte. Bir yandan da ciddi bir bilinçlenme sorunu bulunuyor. Japon katılımcıların yüzde 68’inin, ülkelerindeki siber güvenlik yönetmeliklerini bilmediği veya biraz bildiği saptanmış.

Çinli katılımcıların dörtte üçü yönetmelik çerçevesinin önemli olduğu kanısında. Katılımcıların yarısından fazlası, siber güvenlik uygulamalarıyla ilgili hükümet yönetmeliklerinin şimdiye kadar iyi gittiğine inanıyor. E-ticaretin ve mobil alışverişin yaygın olduğu Çin’de düzenli güvenlik kontrolleri, tanınmış güvenlik yazılımları ve güçlü şifreleme, şirketler tarafından veri ihlallerine karşı korunmak için önerilen ilk üç çözüm arasında belirtilmiş. Ağustos 2018’de yürürlüğe giren yeni e-ticaret kanununa yüzde 86 gibi ciddi bir oranda katılımcı destek veriyor ve bu kanuna uymaya hazırlıklı olduklarını düşünüyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.