btbilgi

iHizmet olarak sunulan yazılımlar, yapay zeka uygulamaları, artırılmış ve sanal gerçeklik, yeni sosyal platformlar ile kurumsal hayatı tamamen değiştiren yepyeni iş modelleri 2019 yılına damgasını vuran gelişmelere yol açtılar. Citrix firması 2020 için yaptığı tahminlerde bu teknoloji çözümlerinin de ötesine geçecek trendleri şu şekilde ele almış:

İnovasyon sorumluları

Yeni bilgi teknolojileri direktörleri, bilgi sorumlusundan çok inovasyon sorumlusu olacaklar. Bilgi teknolojileri direktörleri BT ile iş arasında değişim elçileri olacaklar. Teknolojinin ‘nasıl’ alanında saplanıp kalmaktan çok büyük ölçüde ‘neden’ alanına odaklanacaklar.

Gig ekonomisi

Gig ekonomisi adı verilen esnek ekonomi, işin yeniden düşünüldüğü ve yeniden tanımlandığı bir modeldir. Bu yeni iş paketlerini yürüten insanların çoğu fiziksel işyerlerimizden birinde asla ortaya çıkmayabilir.

Odakta insan merkezli bilgi işlem

İnsan odaklı bilgi işlem yaklaşımı teknolojiyi ayağımızın altından kaldıracak ve bir bireyin nasıl çalışmak istediği üzerinde yoğunlaşarak çalıştığı süre boyunca bu bireye uyum sağlayacak. Bu çalışma alanı doğası gereği yapıcıdır ve doğru araçları, bilgiyi ve uygulamaları sağladığı için bağlama uygundur. Ayrıca yüksek düzeyde üretkenlik getirir.

Makine öğrenme odaklı yapay zeka

Yapay zeka 2020’de de gelişmeye devam edecek, ama dar yapay zeka ve makine öğrenme bağlamında. Gerçek soru 2020 yılına kadar kaç işin teknolojiye devredileceği değil, kaç yeni fırsatın yaratılacağı ve makineleri kendi yararımıza kullanabilirken çalışanlarımızdan daha ne kadar inovasyon sağlayabileceğimiz.

Cihazlarda kullanıcı takip teknolojisi

Elimizde yalnızca klavye ve fare varken de bilgisayarlarımızla konuşurduk, ama şimdi bilgisayarlar dinleyip cevap veriyor. İster aygıtla konuşalım ve ekrana dokunalım isterse de tamamıyla farklı bir ortama dalalım, hareket kontrolü ve fiziksel hareket mutlaka bizim etkileşim kurma, araştırma, öğrenme, yaratma ve bağlantı kurma biçimimizi oluşturacak.

Everything as a Service (EaaS)

Uygulamaların tek parçalı mimarileri artık geçmişte kaldı ve yerini mikro hizmet uygulamalarına bıraktı. Bunlar yepyeni geliştirme yaklaşımları ve operasyon yaklaşımları gerektiriyor. Büyük bulut servisleri satıcı firmaları hızla girdiğimiz yeni dünya için “hizmet olarak sunulan her şeyi” sağlama vaatlerinde bulunarak yavaşça kurumsal veri merkezine sızıyor.

Çalışan deneyimi

Citrix 2020’de müşteri deneyiminden uzaklaşıldığını ve çalışan deneyimine daha çok odaklanıldığını göreceğimizi söylüyor. Dijital açıdan gelişmiş birçok kurum daha şimdiden çalışan deneyimini geliştiren teknoloji ve süreçleri etkinleştirmeye daha fazla önem vermeye başlıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.