btbilgi

Küresel havacılık ve uzay teknolojileri sektöründe geçimi olan ama bizim az bildiğimiz br firma var. ‘Sierra Nevada Corporation’ (SNC) adındaki bu firmanın sahibi Eren ve Fatih Özmen çifti. Firmanın askeri ve ticari çözümleri sayesinde, şimdiye kadar 4 bin’in üzerinde uzay sistemi, alt sistemi ve komponent dünya çapındaki müşterilere sunulmuş. Ayrıca Mars da dahil olmak üzere uzaya yapılan 450’yi aşkın görevin çeşitli parçalarında söz sahibi. Firmanın son başarısı ise, NASA’nın uzayda kullanacağı ‘Shooting Star’ isimli kargo sistemi.

Verilen bilgiye göre SNC firması, ‘Ticari Ay Yükü Servisleri’ (CLPS) projesini desteklemek üzere NASA tarafından seçilmiş durumda. Bu ihale sayesinde SNC, NASA’nın Artemis Ay görevini destekleyen dev şirketler arasında da yer alıyor.  Firma bunun dışında, 2021’de Dream Chaser (Rüya Avcısı) Uzay Uçağı ile birlikte uzaya fırlatılması planlanan Shooting Star (Kayan Yıldız) adlı kargo modülünün test versiyonunu da NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’ne teslim etmiş.

Dream Chaser’in yaklaşık 5 metre uzunluğundaki eklentisi olan Shooting Star kargo modülü, yükler için fazladan depolama alanı sağlayabiliyor. Bu gelişmiş kargo modülünün, ilk kez NASA’nın Ticari Bütünleme İkmali Hizmetleri 2 (CRS-2) ihalesinde kullanılacağı aktarılmış. Dream Chaser uzay aracı, CRS-2 ihalesi kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonu için planladığı en az altı görevin ilkini 2021 yılının sonbaharında gerçekleştirecek. Kargo modülü, Uluslararası Uzay İstasyonu’na 5 ton ilave basınçlı ve basınçsız yük taşıyacak. Dream Chaser’ın en önemli yetkinliklerinden biri, yeniden giriş yaptıktan sonra kargoları imha edebilmesi. SNC’nin Shooting Star kargo modülleri, Dünya’nın atmosferinde yanıp yok olarak Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan alınan istenmeyen maddeleri imha edebilecek.

SNC CEO’su Fatih Özmen konuyla ilgili olarak şunları söylüyor: “SNC, Mars’a yapılan uçuşlar da dahil olmak üzere, gerçekleştirdiğimiz yüzlerce görev sayesinde uzay alanında uzun yıllara dayanan bir tecrübeye sahip. Ay’a yönelik yenilikçi çözümler sunacak olan uydu ve Uluslararası Uzay İstasyonu ikmal aracının yanı sıra NASA’nın Ay Geçidi projesine ilişkin kapsamlı geliştirme çalışmalarımız sayesinde uzmanlığımızı arttırmanın gururunu yaşıyoruz.”

SNC Başkanı Eren Özmen ise, “Bilimde ve uzay keşiflerinde ilerleme kaydedilmesine imkân tanıyacak ve Ay’ın yüzeyi hakkında daha fazla bilgiye ulaşmamızı sağlayacak bu anlaşmanın bir parçası olduğumuz için çok heyecanlıyız.” açıklamasını yapıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.