btbilgi

Elektrikli araçları yollarda görmeye alışıyoruz belki ama henüz havada pek bir şey yok. Yine de dünya üzerinde irili ufaklı birçok firma elektrikli uçuşu gerçek kılmak uğraşıyor. En küçük dron araç üreticilerinden NASA’ya kadar herkes şu anda konuyla ilgilenmekte. Bunlardan biri olan Harbour Air, dünyanın ilk tamamen elektrikli ticari uçak seyahatini resmen gerçekleştirdiğini açıkladı.

İlk tam elektrikli ticari uçak modifiye edilmiş bir ‘DHC-2 de Havilland Beaver’. İngiliz Kolombiyası’ndaki Fraser Nehri’nde bulunan Harbour Air Seaplanes terminalinden görevine başlamış durumda. Uçağın bir nehirden kalkıyor olması gayet normal, çünkü kendisi deniz uçağı kategorisine giriyor. Pilot olarak Harbour Air CEO’su ve kurucusu Greg McDougall’ın bulunduğu uçak, 750 beygir gücüne denk (560 kW) bir magniX magni500 itiş sistemi ile donatılmış.

Elektrikli uçaklar hem sıfır karbondioksit emisyonu üreterek çevreyi koruyor, hem de çok daha düşük gürültü seviyelerine sahip olduğu için kalkış ve iniş sırasında etrafta yaşayanları rahatsız etmiyorlar. Elektrikli uçakların diğer avantajları arasında daha az hareketli parçaya sahip olmaları ve daha basit tasarımları nedeniyle, daha düşük bakım maliyetleri sunuyor olmaları da sayılmakta. Dezavantajları ise modern batarya teknolojisinin mevcut kapasite limitleri yüzünden sınırlı bir menzile sahip olmaları. Harbour Air’in senaryosunda ise, bu elektrikli ticari uçak Kuzey Amerika’nın batı kıyısındaki adalarda kısa mesafelerde çalışacak. Bu yüzden de menzil çok dert edilmiyor.

Bu uçağın, planlanan 53 araçlık elektrikli deniz uçağı filosundaki ilk araç olduğu bilgisi veriliyor. Firma ilk ticari uçuşun ardından, filosunun geri kalanını da dönüşürmeden önce gerekli testlerin yapılmaya başlanacağını söylemiş. McDougall ise açıklamasında şunları aktarıyor: “Bugün tarih yazdık. Harbour Air’in havacılık ve deniz uçağı endüstrisindeki liderlik rolüyle inanılmaz derecede gurur duyuyorum. Kanada havacılık tarihinde uzun zamandır ikonik bir role sahiptir. Dünya çapındaki bu ilke imza atmış olmamız, hepimizi gururlandırıyor.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.