btbilgi

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) yayınladığı yeni tebliğ ile ‘e-Arşiv Fatura’ uygulamasında 1 Ocak 2020 tarihi itibarı ile yeni düzenlemeler yapılacak. Buna göre 1 Ocak’tan itibaren firmalar vergi mükellefi olanlara, yani diğer firmalara vergiler dahil 5 bin TL üzerindeki rakamlarda kağıt fatura kesemeyecek. Vergi mükellefi olmayanlara, yani son kullanıcılara da vergiler dahil 30 bin TL ve üstü faturaları GİB portal üzerinden e-Arşiv Fatura olarak düzenlenme zorunluluğu getirilmekte.

Kurumsal e-Fatura entegratör şirketi Digital Planet’ın verdiği bilgiye göre, yeni tebliğ ile birlikte e-Fatura’yı gönüllü veya zorunlu olarak kullanan tüm mükelleflerin 1 Ocak 2020 itibariyle e-Arşiv Fatura kullanmaları zorunlu hale geliyor. Herhangi bir e-Belge mükellefi olmayan firmalar da, 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren günlük belirli limitlerin üzerinde kağıt fatura kesemeyecekler. Fatura üst limitleri vatandaşa kesilen faturalar için 30 bin TL, vergi mükelleflerine kesilen faturalar için 5 bin TL olarak uygulanacak. Bu limitlerin günlük olarak uygulanacağı, aynı şahıs veya firmaya parçalı fatura kesilemeyeceği de aktartılmakta.

e-Arşiv Fatura uygulamasındaki yeni düzenlemeler çerçevesinde, şirketlere gelecek cezai yaptırımlar konularında da bilgiler verilmiş:

  • Düzenlenen belgelerin aslı ile örneğinde farklı meblağlar olan, gerçeğe aykırı olarak düzenlen veya elektronik belge olarak düzenlenmesi gerekirken Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen zorunlu haller hariç olmak üzere kağıt olarak düzenlenen fatura tespit edildiğinde her bir belge için 240 Türk lirası özel usulsüzlük cezası kesilecek.
  • Her bir belge türüne göre kesilecek özel usulsüzlük cezasının toplamı her bir tespit için 12 bin TL, bir takvim yılı içinde ise 120 bin TL’yi geçemeyecek.
  • Tüm bu belgelerin getirilen kanunun 227. maddesine göre hiç düzenlenmemiş sayılması halinde de yine cezai yaptırımlar bulunmakta.
  • Bir konu da serbest muhasebeci mali müşavirleri ilgilendirmekte: Faturanın yanlış tutar ile kesilmesi durumunda, IP ve MAC adresi ile yapılan incelemede tespit edilen, işlemin gerçekleştirildiği bilgisayar sahibine ait cezai yaptırımlar söz konusu olabilecek.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.