btbilgi

Çin hem toplumsal hem de teknolojik olarak giderek içine kapanan bir ülke olmaya devam ediyor. Bu yöndeki en yeni uygulama, hükümet ofislerinden tüm yabancı bilgisayar donanım ve işletim sistemlerinin çıkartılması operasyonu olabilir. Çin daha önce de benzer bir şeyi denemişti, fakat bu sefer işler gerçekten de ciddi gibi görünüyor. Financial Times’ın bir haberine göre gelecek üç sene içinde ülkede büyük değişiklikler yaşanacak.

Haberde Çinli teknoloji analistlerinden alıntılar yapılmış. Emrin Çin hükümetinin üst kademelerinden geldiği belirtiliyor. Amaç hükümet kurumlarında kullanılmakta olan Amerikan ve Avrupa yazılımları ile işletim sistemlerini Çin eşdeğerleriyle değiştirmek. Buna ek olarak yabancı donanım ürünlerinin de komple değiştirilmesi söz konusu. TechCrunch sitesi beş yıl önce Çin’in benzer şekilde Batı kökenli yazılımları temizlemeye çalıştığını, ama o zaman asıl sorunun güvenlik odaklı olduğu için bu çalışmaların sınırlı tutulduğunu hatırlatıyor.

ABD ile Çin arasındaki kötüleşen ticari ve politik ilişkilerin bu kararın arkasındaki sebeplerden biri olduğu söylenmekte. ABD’nin geçtiğimiz sene ZTE ve Huawei gibi büyük Çinli donanım sağlayıcılarının ürünlerinin ABD hükümeti altyapısında kullanılmasını yasaklaması da işlerin kötüye gidişinde önemli bir faktör. Sonuçta gerçekleşen Çin karşıtı gümrük düzenlemelerinin oluşan yarıkları genişlettiği hatırlatılıyor.

Bu uygulamada hedef 2020’nin sonunda tüm bilgisayar ve yazılımların yüzde 30’unun yerli ürünlerle değiştirilmesi. 2021 yılı için hedef ek bir yüzde 50 kadarının değiştirilmesi ve 2022’de geri kalan yüzde 20’sinin değiştirilmesi olarak saptanmış. Kaynaklar on milyonlarca cihazın değiştirilmesinin kolay olmayacağına dikkat çekiyor. Değişecek donanım ürünleri arasında Intel ve AMD işlemciler, NVIDIA ve benzeri GPU’lar, ARM çipsetleri, Sony görüntü işlemcileri gibi tonla şey bulunmakta. Fakat birçok Çinli firmanın bunu önceden bildiği ve zaten uzun zamandır hazırlanmakta olduğu yönünde bilgiler de aktarılmakta. Planın ayrıntılarının hala belli edilmediği, değişim zamanı geldikça ortaya çıkartılacağı ifade edilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.